VB-SELEJTEZŐK

Két jó barát a zárónapon

Franciaország, Belgium és Horvátország már kijutott – Az utolsó körben dől el a holland és az olasz csoport

Felszabadultan, minden teher nélkül futott ki Magyarország a Puskás Aréna gyepére, annak ellenére, hogy San Marinót tét hiányában is sok góllal illik megverni. Szerencsére nem tartott sokáig Marco Rossi tanítványainak gólcsendje, hiszen Szoboszlai Dominik egy szép csel után már a 6. percben betalált a tizenhatos magasságából elengedett lövéssel. Negyedóra elteltével a látványosan és ötletesen támadó magyar csapat második góljának örülhetett, amikor Nego passzolt be jobbról a kapu előterébe, ahol a jól helyezkedő Gazdag Dávid nyúlt bele jól a beadásba. Bár a félidő hátralévő részében is adódtak lehetőségek, több találat már nem született a térfélcseréig, sőt, a folytatásban mintha a játékkedv is lelohadt volna, a nagy mezőnyfölény jó darabig nem vezetett ennél semmi többre. A 83. percben aztán újra megtört a jég, Szoboszlai kapott labdát a jobb szélen tartózkodó Schäfertől, és a Leipzig klasszisának ballábas lapos lövése a jobb alsóban kötött ki. Nem sokkal az ünneplés befejezése után pedig felkerült a pont az i-re, a korábban többször próbálkozó Vécsei Bálint a 88. percben végre betalált, kialakítva a 4:0-s végeredményt.

Szoboszlai két gólt lőtt San Marino ellen (Fotó: MTI)

A csoport Anglia és Lengyelország fölényes sikerével eldőlt, érdemi változásra nem lehet számítani a mai utolsó napon, amikor a mieink a lengyeleknél vendégeskednek Varsóban.

Eredmények, 9. forduló, I csoport: Anglia–Albánia 5:0, Andorra–Lengyelország 1:4, Magyarország–San Marino 5:0.

0

Az utolsó fordulóban (ma): San Marino–Anglia, Lengyelország–Magyarország, Albánia–Andorra.

Jorginho végzetes hibája?

Hajszálnyira volt attól Olaszország, hogy ne kelljen túl sokat idegeskednie a C csoport derbije után, ám az Azzurri végül csak 1:1-es döntetlent ért el Svájccal szemben, így a két gárda fej fej mellett várja a ma esti mérkőzéseket, jobb olasz gólaránnyal. A végeredmény hamar, már az első félidő derekán kialakult, amikor a Widmer által megszerzett svájci előnyt (11.) Di Lorenzo egyenlítette ki (36.). A küzdelmes találkozón inkább az olaszok nyomtak, és a rendes játékidő utolsó percében meg is nyerhették volna a meccset, de Jorginho a felső léc fölé bombázta a Berardi buktatásáért befújt büntetőt.

C csoport: Olaszország–Svájc 1:1, Észak-Írország–Litvánia 1:0.

3

Az utolsó fordulóban (ma): Észak-Írország–Olaszország, Svájc–Bulgária.

Mbappé mesternégyese

Afelől senkinek sem lehetett kétsége, hogy Franciaország Kazahsztán legyőzésével be fogja biztosítani a D csoport első helyét, de az elsöprő 8:0-s győzelem felülmúlja az elvárásokat. A gallok ellentmondást nem tűrően mentek előre, és már az első félidő után három góllal vezettek, Mbappé szűk fél óra alatt elért mesterhármasának köszönhetően (6., 12., 32.). A térfélcsere után Benzema került főszerepbe, aki négy perc alatt duplázott (55., 59.), de a tarolásnak még mindig nem volt vége: Diaby kihagyott tizenegyese (73.) után nem sokkal Rabiot növelte 6:0-ra az előnyt (75.), a végjátékban Griezmann tizenegyese jött, a meccs pedig úgy zárult, ahogy indult, Mbappé negyedszer is feliratkozott.

Mbappé négyig számolt a kazahok ellen (Fotó: Beta/AP)

Parázs meccset hozott a bosnyákok és a finnek összecsapása Zenicán, ahol kisebb meglepetésre az északiak hatvan percet emberhátrányban játszottak, mégis 3:1-re nyertek, így ők várják a második helyről a holnapi zárófordulót.

D csoport: Franciaország–Kazahsztán 8:0, Bosznia-Hercegovina–Finnország 1:3.

3

Az utolsó fordulóban (holnap): Finnország–Franciaország, Bosznia-Hercegovina–Ukrajna.

A belgák nem hagyták a végére

Belgium magabiztos, 3:1-es győzelmet aratott Észtország felett Brüsszelben, így Bentekééknek az utolsó, Wales elleni mérkőzésen már nem forog kockán a csoportgyőzelem. Az észtek ellen a Crystal Palace támadója kezdte meg a gólgyártást (11.), és bár hatalmas volt a belga fölény, legközelebb csak a második félidő elején ünnepelt találatot a házigazda, amikor Carrasco lőtte ki a bal alsót (53.). Az észtek meglepetésre szépíteni tudtak Sorga lesipuskás góljával (70.), de Thorgan Hazard fejese hamarosan elvette az egyenlítési esélyt a vendégektől (74.).

A csoport második helye egyelőre nyitott kérdés, bár a walesiek sokkal jobb helyzetből várják az utolsó napot. Aaron Ramsey-ék többek között a Juventus középpályásának duplájával 5:1-re gázolták le a fehéroroszokat, így ha a belgák ellen pontot szereznek, biztosan a csehek előtt maradnak a tabellán.

E csoport: Belgium–Észtország 3:1, Wales–Fehéroroszország 5:1.

3

Az utolsó fordulóban (holnap): Wales–Belgium, Csehország–Észtország.

Először rezdült meg Schmeichel hálója

Klaemint Olsennek hívják azt a játékost, aki elvett egy bravúros rekordlehetőséget a dán válogatottól, illetve annak kapusától, Kasper Schmeicheltől. A feröeri bajnokság negyedik helyezettjében, a Runavikban játszó csatár Dániában 2:0-es hazai előnynél, a 89. percben talált be a már biztos csoportgyőztes házigazdának, amelyet így megfosztottak a tökéletes selejtezős sorozat lehetőségétől. A csoport második helyét egyébként a Moldovában győzedelmeskedő Skócia szerezte meg, amely kétségkívül elégedett lehet azzal, hogy Izraelt és Ausztriát is maga mögé utasította.

F csoport: Dánia–Feröer szigetek 3:1, Moldova–Skócia 0:2, Ausztria–Izrael 4:2.

1

Az utolsó fordulóban (ma): Skócia–Dánia, Izrael–Feröer szigetek, Ausztria–Moldova.

Elszalasztott lehetőségek

Teljesen nyílt maradt az utolsó fordulóra a G csoport, amelynek élén továbbra is Hollandia áll, bár a tulipánosok egyelőre nem nyugodhatnak meg – annak ellenére, hogy Podgoricában egészen a hajráig úgy tűnt, bezsebeli a három pontot Louis van Gaal csapata. A továbbjutási esély nélkül fellépő montenegróiak nem tették le a fegyvert, a kevés idő alatt, amíg náluk volt a labda, képesek voltak támadásokat vezetni, de az előny a hollandokhoz került, amikor Depay értékesítette (25.) a Janković szabálytalanságáért megítélt büntetőt. Az 54. percben végleg lovon érezhették magukat a vendégek, amikor Depay szépségdíjas sarkazós góljával megduplázták előnyüket. Nem véletlenül emlegetik viszont a szláv küzdeni akarást, ezt a montenegróiak is bebizonyították: a 82. percben Osmajić adott jó labdát Vukotićnak, aki ellőtt Bijlow mellett, majd alig 4 perccel később a felfutó balbekk Radunović ívelt be magasan középre, az érkező Vujnović pedig hátvédje fölé magasodva a kapu bal felébe fejelt.

A hollandok így akár a harmadik helyre is visszaszorulhatnak, ha kikapnak Norvégiától. Az északiak egyébként legalább annyira bosszankodhatnak, mint holnapi ellenfelük, hiszen egy hatalmas fölényben lejátszott meccsen képtelenek voltak betalálni Lettországnak – egyszer ugyan megrezdült a háló, de Elyounoussi gólját les miatt elvették. A kötelezőt csak Törökország hozta, amely Montenegróban biztosíthatja legalább a pótselejtezőt.

G csoport: Montenegró–Hollandia 2:2, Norvégia–Lettország 0:0, Törökország–Gibraltár 6:0.