2024. április 23., kedd
VB-SELEJTEZŐK

Bravúr kell Katarhoz

Némileg borult a papírforma csütörtök este Dublinban, ahol Írország és Portugália gól nélküli döntetlent játszott a jövő évi világbajnokság európai selejtezős A csoportjának utolsó előtti játéknapján. Az eredménnyel Cristiano Ronaldóék pontszámban utolérték a Sasokat, és jobb gólkülönbséggel az első helyet is átvették.

Az Aviva Stadionban az írek derekasan küzdöttek a sztárokkal teletűzdelt vendégcsapat ellen, és bizonyították, hogy a szeptember eleji 2:1-es vereségük – amikor a rendes játékidő végéig vezettek – sem volt véletlen. Védekezésükkel nem engedték teljesen kibontakozni a portugál támadásokat, ráadásul többször ők maguk is tudták veszélyeztetni Rui Patrício hálóját. Az első félidőben negyedóra játék után André Silvának volt komoly lehetősége, de mellélőtt, közvetlenül a szünet előtt pedig a hazai Ogbene erős fejese kerülte el kevéssel a kaput. Az említett 2:1-es diadalon két fejessel hőssé váló Ronaldo ezúttal is közel járt egy ilyen találathoz, de a 67. percben hajszállal a bal kapufa mellett zúgott el próbálkozása. A befejezéseknél rendre hibázó Fernando Santos fiai egy pillanatig a hideg zuhany alá is álltak, de a hosszabbítás 4. percében Doherty gólját Keane Patríción elkövetett szabálytalansága miatt érvénytelenítették. A lefújás előtt még Ronaldo is betalálhatott volna, de Bazunu hárított.

Annyiból pedig nem is számított volna, nyer-e Portugália, hogy a csoport első helye és a közvetlen katari indulás Szerbia győzelmén múlik vasárnap este (a döntetlen csak akkor lett volna elég, ha Írország győzni tud). Dragan Stojković legénysége barátságos meccsen Lukić, Jović, Vlahović és Milinković-Savić góljaival 4:0-ra verte Katart csütörtökön, így a hangolás már megtörtént, már csak a bravúrra lesz szükség.

Eredmények, 9. forduló, A csoport: Írország–Portugália 0:0, Azerbajdzsán–Luxemburg 1:3.

1

Az utolsó fordulóban (vasárnap): Portugália–Szerbia, Luxemburg–Írország.

Végzetes svéd betli?

Kevés bosszúsabb ember lehetett Európában csütörtök este, mint Janne Andersson svéd szövetségi kapitány. A skandinávok a spanyolokkal fémjelzett B csoportban az élen álltak a csütörtök esti találkozók előtt, és a grúziai három ponttal jó eséllyel várhatták volna a holnapi sevillai sorsdöntő ütközetet, viszont a második félidőben negyedóra alatt duplázó Kvaratskhelia góljaival vereséget szenvedtek. Az egész selejtezős sorozat legnagyobb meglepetése lehet, ha Spanyolország nem nyeri meg egyébként sem túl acélos csoportját, de ehhez Andersson legénységének már nem elég egy iksz, kötelező a győzelem.

B csoport: Grúzia–Svédország 2:0, Görögország–Spanyolország 0:1.