VB-SELEJTEZŐK

Becsületpont a Wembley-ben

Magyarország döntetlent játszott Angliában – Szerbia győzelemmel megtartotta esélyét a csoportelsőségre

Keserédes szájízzel jöhettek le a magyarok a Wembley gyepéről a világbajnoki selejtezősorozat I csoportjának nyolcadik fordulójában. Marco Rossi legénysége remekül állta a sarat a világ egyik legjobb csapata vendégeként, mintegy negyedóráig vezetett is Sallai Roland büntetőjével (24. perc), és végül – Stones egyenlítését követően – egy szép 1:1-es döntetlent játszott. A keserédes jelző második feléhez tartozhat még a több ígéretes, a lehetőségekhez képest szépen végigvitt támadás és a stabil, egyáltalán nem kapkodós védekezés, továbbá Gareth Southgate elismerő nyilatkozata a magyarokról, valamint az a tény, hogy Magyarország szakította meg Anglia 21 meccses hazai győzelmi sorozatát az Eb- és vb-selejtezők tekintetében. Keveset ér ugyanakkor a londoni bravúrpont az albánok elleni budapesti vereség után. Rossi mester a lefújást követően elmondta, játékosai fegyelmének is köszönhető volt az eredmény. „A fiúk az egész meccsen követték a taktikai utasításokat, de közben szívvel-lélekkel küzdöttek. Szerencsénk is volt, egy olyan angol csapattal játszottunk, amely talán nem volt csúcson. Ha jól tudom, 1953 után először nem kaptunk ki a Wembley-ben” – értékelt az olasz szakember.

A csoport másik, a helyezések szempontjából legfontosabb meccsén Lengyelország Tiranában verte Albániát, és hatalmas lépést tett a második pozíció megkaparintása felé. A meccset Swiderski győztes gólja (77.) után 20 percre megszakította Turpin játékvezető, mert az albán szurkolók megdobálták az ünneplő lengyel játékosokat.

Magyarországnak már keveset ért a bravúros döntetlen (Fotó: MTI)

Eredmények, I csoport, 8. forduló: Anglia–Magyarország 1:1, Albánia–Lengyelország 0:1, San Marino–Andorra 0:3.

0

A következő fordulóban (november 12.): Anglia–Albánia, Andorra–Lengyelország, Magyarország–San Marino.

A CSOPORT

A Sasoknak egy meccsen múlik

Második kötelező mérkőzését is diadalmasan hozta le Szerbia csapata az októberi selejtezős ablakban, a Sasok a luxemburgi megszenvedett siker után ezúttal Belgrádban léptek pályára, ahol fölényesebb játékkal, 3:1 arányban múlták felül Azerbajdzsán együttesét. Dragan Stojković tanítványai ezzel tartják az A csoport első helyét Portugália előtt, amely Cristiano Ronaldo mesterhármasával vezetve Luxemburgnak ötöt pakolt be. Igaz, ennek – a bezsebelt három pontot leszámítva – kevés jelentősége lesz a továbbiakban. A portugálok ugyanis novemberben még kettőt játszanak, míg Szerbia csak egyet, amely meccs immár biztosan a csoportdöntő lesz. Ha előtte Portugália nem kap ki Írországban, a szerbeknek kell majd legyőzniük Ronaldóékat a csoport első helyéért.

Az azeriek ellen egyébként ismét Dušan Vlahović volt a meccs hőse, a Fiorentina csatára kétszer, a hajrában Dušan Tadić egyszer talált be.

Eredmények, 8. forduló: Szerbia–Azerbajdzsán 3:1, Portugália–Luxemburg 5:0.

1

A következő fordulóban (november 11.): Írország–Portugália, Azerbajdzsán–Luxemburg.

B CSOPORT

Svédország előzött

Kihasználta az adódó lehetőséget a svéd válogatott, amikor kedden este 2:0-s győzelmet aratott Stockholmban Görögország felett, és így átvette a csoport vezető helyét Spanyolországtól. A három pont megszerzése azonban egyáltalán nem bizonyult könnyű feladatnak Janne Andersson szövetségi kapitány legénysége számára, hiszen a görögök nagyon elszántan és egységesen játszottak a találkozó egésze alatt, az első félidőben pedig kapufáig is eljutottak. A hazai együttes csak a második félidő derekán tudta magához ragadni a mérkőzés irányítását. A siker letéteményesei ezúttal is Forsberg (59. – tizenegyesből), valamint Isak (69.) voltak, akik az előző fordulóban, Koszovó ellen is csapatuk első két találatát jegyezték. A második gól különösen tetszetősre sikeredett: Olsen kapus hatalmas kirúgása után a már említett Isak kezelte le zseniálisan a játékszert a tizenhatos előterében, majd az egész görög védelmet megbolondítva gurította azt Vlachodimos hálójába.

A csoport másik meccsén Grúzia megszerezte első győzelmét a selejtezősorozatban.

Eredmények, 8. forduló: Koszovó–Grúzia 1:2, Svédország–Görögország 2:0.

4

A következő fordulóban (november 11.): Grúzia–Svédország, Görögország–Spanyolország.

C CSOPORT

A svájciak csoportelsőségre törnek

Magabiztos győzelmet aratott Svájc nemzeti csapata Vilniusaban, Litvánia vendégeként, és mostanra már csak a rosszabb gólkülönbség miatt állnak Olaszország mögött a tabella második helyén. A helvétek az egész mérkőzésen óriási fölényben játszottak, és már az első félidőben háromgólos előnyre tettek szert Embolo (31., 45.), valamint Steffen (42.) találataival. A második játékrészben Gavranović állította be a 4:0-s végeredményt a 94. percben. Az utolsó fordulóban Svájc Olaszország vendége lesz, amely találkozó minden bizonnyal a csoportelsőségről dönt majd.

A bolgárok izgalmas mérkőzésen nyertek Észak-Írország ellen, miután a második félidőben, egygólos hátrányból tíz perc leforgása alatt fordították meg az eredményt Nedelev találataival (53., 63.).

Eredmények, 8. forduló: Litvánia–Svájc 0:4, Bulgária–Észak-Írország 2:1.