2024. április 18., csütörtök
VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐK

A magyaroknak a matek maradt

Szomorúan ért véget a jövő évi világbajnokság októberi selejtezős ablakának első magyar meccse. Marco Rossi legénysége szombaton úgy futott ki a Puskás Aréna gyepére Albánia ellen, hogy tudta, már a döntetlen is vérszegény reményeket jelentene, ami az I csoport második helyének megszerzését illeti. A budapesti összecsapáson – amelyen az UEFA büntetése miatt nem lehettek szurkolók – érezni lehetett a nagy tétet, a fordulót valamivel kedvezőbb helyzetből váró albánok is óvatosabban álltak a játékhoz. Ennek megfelelően nem is egy rohanós, gólváltásos ütközetre került sor, és csak a második félidőben kezdtek valamivel nyíltabb sisakkal egymásnak menni a felek. A lefújáshoz közeledve egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a döntetlen senkinek sem jó, és egyre több veszélyes helyzetre került sor. Szalai Attila a 74. percben a kapufát is eltalálta, pár perccel később viszont a túloldalon jött a hideg zuhany: a jobb szélen iramodott meg Armando Broja, aki a felek elbasani meccsét is eldöntötte a hajrában. A Southampton húszévese át tudta verekedni magát a magyar védelmen, betört a tizenhatosba, és jobb oldalról, kiszorított helyzetből ki tudta lőni Gulácsi Péter hosszú alsó sarkát… A magyarok a vereséggel kilátástalan helyzetbe kerültek, hiszen a csoport második, rájátszást érő helyén álló albánok öt, a harmadik lengyelek négy ponttal előzik meg őket úgy, hogy a mieinkre holnap egy londoni vendégszereplés vár…

A magyaroknak nem maradt reális esélyük a második hely megszerzésére (Fotó: MTI)

I csoport, a 7. fordulóban: Andorra–Anglia 0:5, Lengyelország–San Marino 5:0, Magyarország–Albánia 0:1.

0

A következő fordulóban (holnap): Anglia–Magyarország, Albánia–Lengyelország, San Marino–Andorra.

A CSOPORT

A Sasok hozták a kötelezőt

Szerbia csapata a vártnál nagyobb ellenállásba futott Luxemburgban, hiába lehetett tudni, hogy a miniállam gárdája az utóbbi években sokat fejlődött, és a mostani kvalifikáció során is aratott már meglepő győzelmeket. Dragan Stoljković csapata azért nem vallott szégyent, igaz, támadásban korántsem volt túl fölényes, és a házigazda is meglehetősen sok merész akciót vezetett. A Sasok létfontosságú találatára egészen a 68. percig kellett várni, amikor Veljković ugratta ki egészen hátulról a jobb szélen Vlahovićot, aki betört a tizenhatosba, majd ballal ellőtt Moris kapus mellett. A rendes játékidő hosszabbításában Vlahović még egyszer betalált, de a gólt les miatt elvették.

Vlahović (balról) értékes gólt lőtt Luxemburg ellen (Fotó: Beta/AP)

A 7. fordulóban: Luxemburg–Szerbia 0:1, Azerbajdzsán–Írország 0:3.

1

A következő fordulóban (holnap): Szerbia–Azerbajdzsán, Portugália–Luxemburg.

B CSOPORT

Svédország „ragad”

Mivel a Nemzetek Ligájában vitézkedő, ott döntőbe jutott spanyol válogatott kihagyja az októberi selejtezős ablakot, a csoportban szereplő másik két, esélyesnek mondható csapatnak – nevezetesen Svédországnak és Görögországnak – lehetősége nyílik arra, hogy faragjanak hátrányukból a hispánokhoz képest. Ezen elvárásnak megfelelően mindkét fentebb említett ország válogatottja begyűjtötte a három pontot, igaz, a görögök alaposan megszenvedtek a győzelemért a grúzok ellen: első góljukat a mérkőzés 90. percében szerezték, büntetőből.

Svédország már az első félidőben megszerezte a vezetést Koszovó ellen Forsberg révén, a második félidőben pedig Isak és Quaison állították be a 3:0-s végeredményt. A skandináv válogatottnak így kedden éppen a görögök ellen nyílik majd lehetőség arra is, hogy egy esetleges győzelemmel megelőzze Spanyolországot a csoport első helyén.

A 7. fordulóban: Grúzia–Görögország 0:2, Svédország–Koszovó 3:0.

1

A következő fordulóban (ma): Koszovó–Grúzia, Svédország–Görögország.

C CSOPORT

Svájc tartja a lépést

Megnehezítheti az olaszok dolgát a C csoportban Svájc, amely szombaton Zuber és Fassnacht góljaival múlta felül Észak-Írországot. Az ötösben azért nyílt még a verseny, mert az Azzurri a bolgárok elleni iksszel pontokat szórt el, így az alpesi ország akár meg is előzheti az itáliaiakat, ha novemberben legyűri az olaszokat a csoportfinálén – miután hozza a litvánok és a bolgárok elleni kötelezőt.

A 7. fordulóban: Svájc–Észak-Írország 2:0, Litvánia–Bulgária 3:1.

3

A következő fordulóban (holnap): Litvánia–Svájc, Bulgária–Észak-Írország.

D CSOPORT

Ukrajna első győzelme

Nem akármilyen sorozatnak vetett véget az ukránok finnországi 2:1-es győzelme, hiszen előbbi gárda sorrendben öt döntetlennel kezdte a selejtezőt. A jég megtörését Jarmolenko és Jaremcsuk gólja hozta el (hazai részről Pukki talált be), az ukránok pedig a bosnyákok legyőzésével újabb nagy lépést tehetnek a második hely felé.

A 7. fordulóban: Finnország–Ukrajna 1:2, Kazahsztán–Bosznia-Hercegovina 0:2.

3

A következő fordulóban: Ukrajna–Bosznia-Hercegovina, Kazahsztán–Finnország.

E csoport

Döntetlen Prágában

Izgalmas és fordulatos mérkőzést játszott egymással a cseh és a walesi válogatott, ám egyik fél sem lehet teljesen elégedett az eredménnyel, mivel végül 2:2-es döntetlennel zárult a találkozó. Az összecsapás legérdekesebb és egyben legtragikusabb jelenete Danny Ward kapus nevéhez fűződik, aki a második félidőben egy rossz labdaátvétel után pergette a játékszert a saját kapujába. A csoportot így továbbra is Belgium vezeti, előnyük pedig már behozhatatlannak tűnik.

A 7. fordulóban: Csehország–Wales 2:2, Észtország–Fehéroroszország 2:0.

3

A következő fordulóban (ma): Fehéroroszország–Csehország, Észtország–Wales.

F CSOPORT

A dánok nem viccelnek

A teljes selejtezős sorozat egyetlen hibátlan gárdája, Dánia újabb magabiztos diadalt könyvelt el, az északiak Kisinyovban az első félidőben négyet (Skov Olsen, Kjaer, Norgaard, Maehle) pakoltak be az F csoport sereghajtójának, Moldovának, és hibátlan mérlegük mellé továbbra is kapott gól nélküli menetelést tudnak felmutatni.

A 7. fordulóban: Moldova–Dánia 0:4, Skócia–Izrael 3:2, Feröer szigetek–Ausztria 0:2.

1

A következő fordulóban (holnap): Dánia–Ausztria, Feröer szigetek–Skócia, Izrael–Moldova.

G csoport

Értékes pontokat gyűjtött be Hollandia

A Lettországban vendégeskedő hollandok az egész mérkőzés folyamán óriási fölényben játszottak, ám végül pusztán egyetlen találatig jutottak, ami végül a győzelmet jelentette számukra. A gólt Klaassen jegyezte a 19. percben.

A játéknap egyik rangadójának tekinthető meccsen a házigazda törökök korai vezető góljuk (Akturkoglu 6.) megszerzése ellenére sem tudták legyőzni a norvégokat, akik még az első félidő hajrájában egyenlíteni tudtak Thorstvedt révén. A harmadik mérkőzésén Montenegró Marušić (7.), illetve Beqiraj (tizenegyes 44., 68.) találataival győzte le a csoport utolsó helyén pont nélkül álló Gibraltár válogatottját.

A 7. fordulóban: Lettország–Hollandia 0:1, Törökország–Norvégia 1:1, Gibraltár–Montenegró 0:3.

0

A következő fordulóban (ma): Lettország–Törökország, Hollandia–Gibraltár, Norvégia–Montenegró.

H csoport

Szerencsés orosz győzelem

A csoportját holtversenyben vezető Oroszország Kazanyban, az Ak Bars Arénában látta vendégül a szlovák válogatottat, ám Valerij Karpin szövetségi kapitány tanítványainak végül óriási szerencsére volt szükségük a minimális győzelem megszerzéséhez. Nevezetesen arra, hogy a végig sokkal jobban játszó és egész mérkőzésen domináló szlovákok egyik legjobb játékosa, az Interben légióskodó Milan Škriniar öngólt vétsen a meccs 24. percében.

Magabiztos győzelmet aratott a horvát nemzeti tizenegy Cipruson, így – az oroszokat csak jobb gólkülönbséggel megelőzve – továbbra is vezetik csoportjukat. A mérkőzés góljait sorrendben Perišić (45+2.), Gvardiol (80.), illetve Livaja (90+2.) szerezték.

A 7. fordulóban: Ciprus–Horvátország 0:3, Oroszország–Szlovákia 1:0, Málta–Szlovénia 0:4.