2024. március 19., kedd
MOTOGP

Quartararo nyert, Márquez visszatért

Hosszú ideje várt esemény hozta lázba a Portugál Nagydíj hetén a MotoGP világát: 265 nap, három műtét és több mint egy teljes kihagyott világbajnoki szezon után megkapta az engedélyt a versenyzéshez való visszatérésre Marc Márquez, aki tavaly jerezi kartörése óta nem ülhetett motorra. A nyolcszoros világbajnok spanyol megjelenése a portimaói paddockban azonnal felbolygatta az életet, s rögtön megindultak a találgatások, vajon már elsőre képes lesz-e a győzelemért harcolni a hosszú éveken át domináns hondás. Márquez már az edzéseken is megvillantotta utánozhatatlan motorkezelési képességeit, s végül a 6. helyre kvalifikálta magát, míg az első rajthelyet Fabio Quartararo szerezte meg. A startnál a másik francia, Johann Zarco lőtt ki az élen, és több körön át vezetett is, mígnem csatába bonyolódott honfitársával és a suzukis Álex Rinsszel. A táv felénél Quartararo véglegesen magához vette a vezetést, és hamarosan egyedül maradt, hiszen a második helyről pár perc különbséggel bukott előbb Rins, majd pedig Zarco is. A gyári Yamaha idei igazolása zsinórban második győzelmét szerezte, ezzel a bajnokságban is átvette a vezetést, a japán márka pedig három futam után még mindig veretlen. Márquez a rajtnál feljött a 4. helyig, majd miután koccant Joan Mirrel, kissé visszaesett, és a védjegyévé vált nagy felzárkózás ezúttal elmaradt: a 7. pozícióban zárta visszatérése első versenyét, de elmondása szerint erőnléti állapota miatt már a célba érésnek is örült.

A Portugál Nagydíj végeredménye: 1. Fabio Quartararo (francia, Yamaha) 41:46,412, 2. Francesco Bagnaia (olasz, Ducati) +4,8 másodperc hátrány, 3. Joan Mir (spanyol, Suzuki) +4,9, 4. Franco Morbidelli (olasz, Petronas Yamaha) +5,1, 5. Brad Binder (dél-afrikai, KTM) +6,6 stb.
A világbajnokság állása: 1. Quartararo 61 pont, 2. Bagnaia 46, 3. Viñales 41, 4. Zarco 40, 5. Mir 38 stb.