2024. április 25., csütörtök

Éledezik a menedékkérők balkáni útvonala

Görögország az illegális bevándorlók újabb hullámától tart

Az Észak-Macedóniával közös határ közelében élők évek óta részesei annak a küzdelemnek, amelyet a kelet felől menekülő sok ezer ember ellátása, ugyanakkor kordában tartásuk jelent.

Idomeninél az elmúlt 5-6 évben sok tízezren próbáltak tovább jutni Nyugat-Európa felé, ami nem egyszer válságos helyzetet teremtett a településen. Voltak hónapok, amikor több mint 15 ezren éltek embertelen körülmények között a falu határában felállított, eredetileg csak ideiglenes szállásnak tervezett, sokkal kisebb befogadóképességű menekülttáborban.

Idomeni polgármestere, Xanthoula SoupIi azt magyarázta az Euronews riporterének, hogy ezek az emberek természetesen egyetlen okból érkeznek hozzájuk, mégpedig, hogy tovább menjenek Európába. Egyikük sem akar maradni, csak azért vannak ott, hogy átlépjék a határt. És az elmúlt héten megint többen jöttek, mint a megelőző hónapokban.

Többségük tehervonatokon bújik meg Thesszalonikiben, és aztán Idomeni előtt leugrálnak a vagonokról, ami életveszélyes mutatvány. Az éjszakát, ami még mindig elég hideg, elhagyott raktárakban, lakóházakban töltik, aztán reggel útnak indulnak a határ felé. Az Euronews stábja egy kisebb csoportjukkal találkozott. A macedón határőrök visszaküldték őket.

Egyikük, egy afgán férfi azt mondta, a határ macedón oldalát keményen őrzik, sok a rendőr és a határőr. Úgyhogy most ott ragadtak Görögországban papírok és pénz nélkül. Nem érti, mire jó ez.

Azok, akik a balkáni útvonalat választják, nagy részben a Közel-Keletről és Közép-Ázsiából valók, de érkeznek Észak-Afrikából is. Zömében férfiak, de néha vannak köztük kamaszok és gyerekek is. Miután nincs pénzük, vagy kéregetnek a helybéliektől, vagy erőszakkal szerzik meg azt, amire szükségük van a túléléshez.

Egy ottani gazda arra panaszkodott, hogy betörnek hozzájuk, és ezzel sok kárt okoznak. Nemcsak azért, mert elvisznek dolgokat, hanem azért is, mert közben tönkreteszik a veteményt és több minden mást is a faluban. Feldúlják az otthonukat - mondta.

A település vezetése úgy érzi, nem kap elég segítséget, kevesebb a rendőr is feléjük, mióta kitört a járvány. Amikor jönnek, azokat, akiknek nincs papírjuk, elviszik egy menekülttáborba, ahol kezdetét veszi a kitoloncolás hivatalos folyamata. Csakhogy nagyon sokan megszöknek, és kezdődik minden elölről.