2024. április 24., szerda

Ősi keresztény templomok és kolostorok maradványira bukkantak Egyiptomban

Egy francai-norvég régészcsoport ősi keresztény templomok és kolostorok maradványaira bukkant az egyiptomi Nyugati-sivatagban, amelyek az ötödik század kolostorainak életről tanúskodnak – jelentette be az egyiptomi műemlékvédelmi tárca.

„A francia-norvég régészcsoport harmadik feltárásán a Baharija oázis ásatásan számos bazaltból készült, kőzetekbe vájt és tapasztott falú épületet tárt fel" – olvasható a tárca szombaton kiadott közleményében.

Az épületegyüttes „hat részből áll, amelyek három templom és barátok celláink maradványait rejtik, a falakon grafitikkel és kopt feliratú szimbólumokkal" – közölte Oszama Talát, a tárca iszlám, kopt és zsidó részlegének a vezetője.

Egy templomot és 19 épületet kőzetekbe véstek, ezeket fedezték fel a 2020-ban folyt ásatáson. A templom falait vallási témájú görög nyelvű feliratok és bibliai idézetek díszítik – mondta el Victor Ghica, a feltárás vezetője.

A leletek egyértelműen azt mutatják, hogy a barátok jelen voltak a térségben már az ötödik század óta – tette hozzá.

A feltárás térsége Kairótól délnyugatra fekszik a sivatagban, amely a 4. és a 8. század között lakott térség volt, virágzását az ötödik, hatodik században élte – közölte az ásatásokért felelős Francia Keleti Régészeti Intézet.