2024. április 19., péntek

Ferenc pápa Bruck Edith írónőnél tett látogatást Rómában

Az egyházfő római otthonában kereste fel a nála öt évvel idősebb magyar származású írónőt, Bruck Edith-et, aki a koncentrációs táborokban eltöltött időről beszélt a szentatyának.

Az egyházfő az után döntötte el, hogy személyesen is felkeresi a 89 éves írónőt, miután elolvasta Bruck Edith cikkét, amely január 27-én, az emlékezés napján jelent meg. Az egyórás találkozón a jelenkor félelmeiről és reményeiről is szó esett, illetve arról is, hogy milyen fontos az emlékezés a múltra, és ebben mekkora szerepe van az idősebb korosztálynak.

Ferenc pápa köszönetet mondott Bruck Edith-nek, amiért tanúvallomásával nem hagyja, hogy feledésbe merüljenek a nácizmus mártírjává vált zsidó nép szenvedései, majd bocsánatot kért az Úrtól az emberiség nevében. Miután a pápa elhagyta Bruck Edith otthonát, felfigyeltek rá a római utcákon szombat délután sétáló emberek. Ferenc pápa köszönt nekik, majd gyorsan távozott, nehogy a személye miatta nagyobb tömeg verődjön össze, ami a koronavírus-járvány idején kockázatot jelenthet.

A Tiszakarádon 1932-ben született Bruck Edith családját deportálták. Több koncentrációs táborban tartották fogva, megjárta a többi között Auschwitzot, Dachaut és Bergen-Belsent. Szülei nem élték túl Dachaut, és a fivére is ott halt meg. Bruck Edith és lánytestvére túlélte a holokausztot. 1945 után Magyarországon, Csehszlovákiában és Izraelben élt. 1954-ben Olaszországba költözött. Az olasz irodalmi élet legismertebb alakjaival került kapcsolatba, barátságot kötött a szintén holokauszt-túlélő író Primo Levivel. Újságíróként, rendezőként is dolgozott. Magyar szerzők, köztük József Attila, Radnóti Miklós és Illyés Gyula műveit fordította olaszra.