2024. április 25., csütörtök

Állami segítség nélkül nem áll talpra a kultúra Európában

A kulturális életnél csak a légi közlekedést érintette súlyosabban a koronavírus-járvány Európában. Ezt nem a kulturális intézmények vagy a művészek mondják, hanem a világ legnagyobb tanácsadó cége, az Ernst & Young. A társaság tanulmánya szerint a kulturális szférát a vendéglátásnál is jelentősebb veszteség érte.

A cég szakértője, Marc Lhermitte azt magyarázta az Euronews kérdésére, hogy a kulturális ágazat bevétele 35 százalékkal esett vissza tavaly, amit elsősorban a szerzői jogokhoz kapcsolódó kifizetések elmaradása okoz. A tervbe vett produkciók elmaradtak vagy halasztódnak. És ez a veszteség borítékolható még legalább egy, de inkább két évre. Ez azt jelenti, hogy ebben az ágazatban nem lesz befektetni való pénz. Nem lesz pénz kreatív, innovatív projektekre. A kulturális életet sok független kisvállalkozás és a hozzájuk kapcsolódó művészvilág élteti, számukra rettentően nehéz lesz nemcsak alkotni, hanem egyáltalán talpon maradni a következő években.

A kutatás azt mutatja, hogy a járvány kitörése óta az előadóművészet 90 százalékkal, a zeneipar 76 százalékkal kevesebb fellépési lehetőséghez jutott, mint a megelőző évben. A szektor 2019-ben körülbelül 8,6 milliárd euró nyereséget termelt.

Az Ernst & Young szerint az európai államoknak szerepet kell vállalniuk a kulturális élet, ezen belül is a kreatív munka újraindításában, ezzel inspirálva a magánbefektetőket is, akik nélkül ez megoldhatatlan lesz.