2024. április 25., csütörtök

A Navalnij-ügy: szankciókról is szó lehet

Legkevesebb három ezer embert tartóztatott le az orosz rendőrség a hétvégi tüntetések alatt, amit Alekszej Navalnij ellenzéki politikus letartóztatása váltott ki.

Az Európai Unió külügyminiszterei Navalnij szabadon engedését kérték a brüsszeli találkozójuk alkalmával.

Noha nem jelentettek be további szankciókat Oroszország ellen, az EU külpolitikai vezetője úgy gondolja, sok múlik a február eleji Moszkvai útján.

„ Remek alkalom lesz arra, hogy megvitassam orosz kollégámmal az összes releváns kérdést, hogy világos üzenetet közvetítsünk a jelen helyzetről, a szabadságról és a jogokról folytatott vitákról, és beszéljünk az Oroszországgal fenntartott kapcsolatokról” - mondta Josep Borrell az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője

Az orosz kormány saját kommunikációs csatornáin továbbra is azt állítja, hogy a Navalnij-ügy a nyugat kísérlete arra, hogy beavatkozzon az orosz belügyekbe.

Az EU már vagyonfagyasztási és utazási tilalmi szankciókat szabott ki 6 emberre, akiket az ellenzéki vezető megmérgezésével gyanúsítanak.

Az Unió szélesebb körű gazdasági szankciói a Krím Oroszország általi 2014-es annektálása miatt továbbra is érvényben vannak, annak ellenére, hogy számos tagállam megpróbálja feloldani őket.

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az egyének szankciói nem mindig olyan hatékonyak.

„ Például, ne nyaraljanak Európában olyanok, akik a saját hazájukban embereket kínozhatnak meg, ez is egy lépés - vallja Gustav Gressel Az Európai Külkapcsolatok Tanácsának vezető politikai munkatársa. De az orosz rezsim csak akkor szembesülne jelentős nyomással, ha a szankciók vonatkoznának a mélyebb gazdasági kapcsolatokra, különösen ha az olaj- és gázexportból származó bevételeket érintenék."

Ezzel kapcsolatban az EU megosztott. Németország például továbbra is engedélyezi az orosz Fortuna csőfektető hajónak, hogy újraindítsa a munkálatokat az Északi áramlat 2 földgázvezeték befejezetlen szakaszán

Az Északi áramlat 2 megvalósítását tavaly decemberben függesztették fel, miután az Egyesült Államok szankciókat hirdetett meg a vezeték építésében részt vevő vállalatok ellen.