2024. április 25., csütörtök

Hagyományápoló

Háromnapos kézimunka-kiállítást rendeztek Szenttamáson

A szenttamási Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubja szervezésében november 21-étől 23-áig Hagyományápoló elnevezéssel kézimunka-kiállítást tartottak. A kiállítás keretében az érdeklődők megtekinthették a klub kézimunkázó asszonyainak az idén készített alkotásait, továbbá bemutatták a hagyományos, kézzel történő aratásnak a kellékeit, ugyanakkor megnézhették hogy néz ki az aratókoszorú, és milyen volt az aratók reggelije. A kézimunkacsoport vezetője, Srekk Edit elmondta, a kiállítást a jelenlegi járványügyi helyzet, ezen belül pedig a gyülekezési korlátozás miatt tervezték háromnaposra.

(Paraczky László felvétele)

(Paraczky László felvétele)

− Az ötletet az adta, hogy a járványhelyzet miatt elmaradt a nyárra tervezett Hagyományos aratás nevű rendezvény. Ezen a rendezvényen a most felrakott kiállítást minden évben megtartjuk, más-más formában, és friss alkotásokkal. Azért friss, mert jelenleg a háromnapos kiállításon azokat a munkákat mutatjuk be a látogatóknak, amelyeket a klub asszonyai az idén készítettek. Amíg a helyzet megengedte, a klubban hétfőnként találkoztunk és kézimunkáztunk, amikor pedig a járvány miatt szigorítottak, akkor mindenki otthon dolgozott. A kézimunkákat külön csoportosítottuk: van fehér hímzés, szigetvári, pipacsos, matyó, kalocsai és komádi hímzés stb. Három népviseletbe öltözött babát is megtekinthettek a látogatók: az egyiket kalocsai, a másikat matyó hímzésű ruhába öltöztettük, a harmadik babán pedig egy eredeti, 100 évvel ezelőtti szenttamási népviselet kicsinyített mása látható. A terem külön részében kapott helyet a hagyományos aratást bemutató kiállítás. Itt azokat az eszközöket mutatjuk be a látogatóknak, amelyekkel annak idején őseink arattak, valamint az ilyenkor fogyasztott ételeket, az ilyenkor használt edényeket. Két szalmababát eredeti, aratási viseletbe öltöztettünk, hiszen a népviseletet úgyszintén a hagyományos kellékek közé soroljuk. A látogatók véleménye a több részből álló kiállításról, a bejárat melletti füzetben olvasható. Sok pozitív visszajelzést kaptunk, ennek természetesen mindannyian nagyon örülünk – mondta a kézimunkázók vezetője. Hozzátette, ha a járványügyi helyzet lehetővé teszi, hamarosan a karácsonyi kiállítást is megszervezik.

A hagyományápoló kiállítást a megfelelő védőintézkedések tiszteletben tartásával hétfőn megtekintették a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola IV.3 és IV.2 osztályának diákjai is. Bergel Aranka tanítónő a régi, hagyományos aratási eszközöket szemléltetve elmagyarázta az akkori aratási folyamatot, továbbá azt, hogy az aratók milyen edényekben milyen enni- és innivalót vittek magukkal, miből és hogyan ettek, ittak. Mint kiderült, a gyerekek többsége most először látott bőgőt, marokszedőt, fityókát és hasonlókat, ezért nagy figyelemmel kísérték a néhai aratások történetét.