2024. április 25., csütörtök

Másképpen, de vidáman

Csoportos részvétel nélkül zajlik a gyermekhét Szenttamáson

A gyermekhét alkalmából rajzversenyt, kiállítást, sportnapot, aszfaltrajzot, valamint gyermekprogramot szervez az iskola alsós és felsős tanulói számára a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola. Az intézmény igazgatója, Munjin Szokola Erika elmondta, az idei iskolaév is, úgy tűnik, teljes egészében a koronavírus-járvány jegyében telik, és ehhez igazították a gyermekhétre tervezett programokat is.

(Paraczky László felvétele)

(Paraczky László felvétele)

− Az idei gyermekhét mottója: Kétszeres a boldogság, ha megosztjuk!, iskolánk névadója, Jovan Jovanović Zmaj egyik verséből származik. Diákjaink az elsőtől a nyolcadik osztályosokig rajzoltak, a rajzokat pedig a kultúrotthonban állítottuk ki, ahova egész héten ellátogatnak iskolánk tanulói. A kiállítást csoportosan, és a járványra való tekintettel megfelelően felszerelve tekinthetik meg. A legjobb alkotásokat a helyi Ifjúsági Központ megjutalmazza. A gyermekhét idén kissé csökkentett dinamikával folyik, például nem tudjuk megszervezni az igen népszerű zsibvásárt sem. A sportrendezvényeket viszont megtartjuk, de olyan sportágakban, ahol elkerülhető a csoportos részvétel, azaz betartható az egymás közötti távolság. A másik dolog, amit szeretnénk a gyermekhét keretében megvalósítani, az aszfaltra való rajzolás. Erre az iskola udvarában csütörtökön és pénteken kerül sor. Az egész gyermekhét tulajdonképpen központilag irányított, vagyis a minisztériumtól meghatározott programokat kaptunk, hogy milyen aktivitások valósíthatók meg a község és az önkormányzat keretében. A program előirányozza, hogy a gyerekek múzeumokba, kultúrházakba látogathatnak, megismerkedhetnek a helyben tevékenykedő különféle szervezetekkel stb. Ennek megfelelően diákjaink jártak a kultúrotthonban és a Gion Nándor Emlékházban is – sorolta az igazgatónő.

A szenttamási kétnyelvű általános iskolában a tanítás egyelőre az intézményben zajlik, nincs online oktatás, de azokat az osztályokat, ahol a létszám meghaladja a 15 főt, kettéválasztották. Ez történt a harmadikosok esetében is – mondta Ifjú Judit tanítónő. A diákok két váltásban járnak iskolába, és ennek megfelelően alakították ki a gyermekhétre tervezett programokat is.

− Megszoktuk, hogy a gyermekhét egy nagy öröm, hiszen mindennap együtt vagyunk, és örülünk mindennek. Mivel az én osztályom (is) két csoportra van osztva, a gyerekeknek a legnagyobb öröm az lenne, ha együtt ünnepelhetnének. Egy nagyon szép kiállítást szerveztek a kultúrotthonban, tegnap mi is elmentünk megtekinteni, és nagy örömmel keresgéltük a saját rajzainkat. Sajnos rájöttem, hogy a gyerekek egyszerűen nem ismerték fel őket, mert nem tudták, hogy a másik csoportban ki milyen rajzot készített. Ezért nagy volt az öröm, amikor a másik csoport rajzait is felfedeztük. Örülünk, gyermekhét van, de fátyolos az öröm, mert nem a megszokott programokkal telik. Sportnapot is próbálunk szervezni, de ez is két részben folyik. Azt beszéltük meg a kolléganőkkel, hogy mindenki bejegyzi a saját csoportjaiban a teljesítményeket, és azután majd összegezzük. Így próbálunk egy kis versenyszerűséget csinálni ebből, vagyis lemérjük, hogy kinek milyen idő alatt sikerült elvégezni a poligonos feladatokat és a stafétajátékot. Ezenkívül tervben van aszfaltrajz készítése is. Valahogy minden akörül zajlik, hogy mi az, ami a jelen helyzetben megoldható, de úgy, hogy a gyerekek ne tömörüljenek, miközben fontosnak tartjuk, hogy ne érezzék mindazt, ami az adott helyzet miatt megváltozott. Nagyon hiányoljuk például a bolhapiacot, ami mindenki számára külön élvezetet nyújtott, s ahova a szülők, nagyszülők is eljöttek – mondta Ifjú Judit.