2024. április 19., péntek
OLIMPIA 2020

A japánok kevesebb nézőt szeretnének

A legfrissebb felmérés szerint a japánok több mint a fele amellett van, hogy az ez évről a koronavírus-járvány miatt jövő nyárra halasztott tokiói olimpia és paralimpia eseményein csak korlátozott számban legyenek jelen nézők. Ezt az álláspontot a július 3. és 13. között országszerte megkérdezett 1202, húszévesnél idősebb ember 58,5 százaléka vallja – derül ki a Central Research Services által készített és most közzétett tanulmányból, amelyet a Japan Times ismertetett. A felmérés adatai szerint a japánok 15,6 százaléka azt szeretné, ha az ötkarikás játékokat egyáltalán nem tartanák meg. 11 százalék gondolja úgy, hogy a tokiói olimpiát nézők nélkül kell megrendezni, és csak 7,2 százalék mondja azt, hogy nincs szükség korlátozásokra. A kérdezz-felelek azt is kimutatta, hogy a válaszadók 62,4 százalékát izgatják valamilyen mértékben az ötkarikás játékok, a legjobban várt esemény pedig – a korábbi legfőbb kedvenc úszást is megelőzve – a maratonfutás. Az atlétikai versenyek zárószámát (amelyet hagyományosan az olimpia utolsó napján rendeznek) a japánok nem a fővárosban, hanem az attól 800 kilométerre északra fekvő Szapporóban bonyolítják le, a tokiói hőségtől való félelem miatt.

A 2021-re halasztott, de elnevezését megőrző nyári olimpiára július 23. és augusztus 8. között kerül sor, a paralimpiát pedig augusztus 24. és szeptember 5. között tartják.

A költségvetés csökkentése

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ötven intézkedést tervez a játékok költségvetésének a csökkentésére. A NOB végrehajtó bizottsága ma tekinti át a tervezett változtatásokat, amelyeket annak érdekében hozott, hogy ne kelljen korlátozni a versenyszámok mennyiségét, illetve a 15 400 fős sportolói létszámot az olimpián és a paralimpián. Az intézkedések nem érintik a nyitó- és záróünnepséget, a 121 napos váltófutást az ötkarikás lánggal és a tévéközvetítésekben látható helyszíneket sem.

A tervek szerint kevesebb molinót tesznek majd ki dekorációs céllal, 10–15 százalékkal csökkentik a szponzori küldöttségek létszámát, kevesebb tolmácsot alkalmaznak, kisebb mennyiségű kabalafigura-öltözék készül, továbbá törlik a csapatok fogadóünnepségeit. A játékok büdzséjét jelentősen megdobta az 1,43 milliárd dolláros központi stadion, illetve az 520 millióba került úszócsarnok, ezért a rendezők korábban bejelentették, hogy új épületek helyett takarékossági célzattal inkább már létezőket hasznosítanak.

A NOB és a szervezőbizottság további egy-két százalékot kíván lefaragni a 12,6 milliárd dollárra becsült költségvetésből, amely a japán kormány által tavaly elvégzett vizsgálat nyomán akár ennek a kétszerese is lehet. Mint azt Tosiro Muto, a szervezőbizottság ügyvezetője elismerte, a házigazdák dolgát nehezíti, hogy néhány szponzor a gazdasági nehézségekre hivatkozva nem újította meg a szerződését. A büdzséből 68 hazai támogató összesen 3,3 milliárd dollárral veszi ki a részét.

A rendezők az év végén vagy 2021 elején teszik közzé döntéseiket a hazai és külföldi szurkolók beengedéséről a versenyhelyszínekre, továbbá a sportolók Japánba belépésének körülményeiről. A szigetországban eddig mintegy 1600 áldozatot követelt a koronavírus-járvány, ezért a kormány 159 ország állampolgárai számára szigorú feltételeket szabott a beutazáshoz.