2024. április 23., kedd
ATLÉTIKA

Világcsúcs, aztán mégsem

Rövid ideig úgy tűnt, hogy Noah Lyles, a férfi 200 méteres síkfutás világbajnoka csütörtökön a nemzetközi szövetség (WA) által szervezett különleges atlétikai versenyen megdöntötte Usain Bolt világcsúcsát a félkörös távon, ám gyorsan kiderült, hogy az amerikai sztár rossz helyről rajtolt, és csak 185 métert futott.

A járvány miatt még mindig nem lehet nemzetközi viadalt rendezni, amit a WA úgy próbál áthidalni, hogy országokon és kontinenseken átívelő megmérettetéseket szervez. Ilyen volt a csütörtöki is, amelyen férfi 200-on Noah Lyles a floridai Bradentonban, a francia Christophe Lemaitre Zürichben, míg Churandy Martina hazájában, Hollandiában futott. A toronymagas favorit Lyles látványosan gyorsabb volt riválisainál, a célban pedig 18,90 másodpercnél állította meg az órát, ami 29 századmásodperccel jobb a legendás jamaicai sprinter rekordjánál. A 22 éves vágtázót a szakemberek képesnek tartják arra, hogy majd javítson a 19,19 másodperces rekordon, ennek ellenére a mostani ideje teljesen valószínűtlennek tűnt, s nem csupán azért, mert elvileg formán kívül és teljesen egyedül kellett futnia, hanem azért is, mert a bradentoni pályán 3,7 m/s ellenszél fújt éppen akkor. Az élő közvetítés kommentátora, Steve Cram az eredményt látva azt ismételgette, hogy „ez nem lehet jó”, s nem sokkal később meg is erősítették ebben a hitében, mivel Amerikából jelezték, hogy Lyles rossz helyről indult el, így 15 méterrel kevesebbet futott. A számot így Lemaitre nyerte 20,65 másodperccel, Martina pedig 20,81-gyel lett második.

Az Ösztönző Játékok (Inspiration Games) fantázianévre keresztelt versenyen összesen nyolc számot rendeztek, amelyek közül a férfi 100 yard (91,44 méter) üdítő kivételt jelentett, mivel a három induló, a kanadai Andre De Grasse, a francia Jimmy Vicaut és a jamaicaiak 110 gátas olimpiai címvédője, Omar McLeod Bradentonban tényleges versenyt vívott egymással, igaz, egy-egy pályát kihagytak egymás között. A leggyorsabb De Grasse volt 9,68 másodperccel, Vicault 9,72-t, McLeod pedig 9,87-et ért el.