Vigói átok

A Lazio hátrányból fordított – Németországban minden a régi
Iago Aspasék megállították Messiéket (Fotó: Beta/AP)

A Barcelona 2015 szeptembere óta képtelen elhozni a három pontot Vigóból. Legutóbb Gerardo „Tata” Martino irányításával nyert a Celta otthonában a katalán alakulat. A gránátvörös-kékek a hétvégén kétszer vezettek, mégis csak egy ponttal gazdagodtak. A döntetlen azonban ebben a helyzetben a vereséggel egyenlő a Barcelonának, hiszen amennyiben a Real Madrid lapzárta után legyőzte a sereghajtó Espanyol gárdáját – amely a szezonban harmadszor vált vezetőedzőt –, úgy Ramosék már két pont előnnyel rendelkeznek a címvédővel szemben. A Celta–Barcelona találkozó izgalmas, lendületes játékot hozott, a meccs embere címet pedig Iago Aspas vihette haza, aki a 89. minutumban mentett pontot a hazaiaknak. Az európai kupaszereplést érő helyekért is nagy harc folyik a két gigász mögött: az Atlético kezd magára találni, a Sevilla pedig botladozik. A Matracosok sorozatban négy győzelemnél, az andalúziaiak négy döntetlennél járnak. A tabellán éppen ezért Diego Simeone együttese 58 ponttal már bronzérmes pozícióban tudhatja magát, a Sevilla pedig lassan nemcsak előre-, de hátrafelé is tekingethet, hiszen a Getafe és a Villarreal is vérszemet kaphat. A veszélyzónában a már említett Espanyol mellett a Leganés és a Mallorca tartózkodik. Előbbi együttes jól tartotta magát, végül egy, a 96. percben kapott góllal mégis 2:1-es vereséget szenvedett el az Osasuna otthonában, míg utóbbi simán, 3:1-re kikapott a bilbaói Athletictől, amely El-helyre pályázik. A Leganés az újrakezdés óta két döntetlen mellett harmadszor kapott ki, a Mallorca öt fellépésen csak egy pontot szerzett. A csapatnak az egész ligát tekintve a legrosszabb az idegenbeli mutatója: egy győzelem és két döntetlen mellé 13 vereség társul.

Spanyol bajnokság, a 32. forduló: Sevilla–Valladolid 1:1, Athletic–Mallorca 3:1, Celta–Barcelona 2:2, Osasuna–Leganés 2:1, Atlético–Alavés 2:1, Levante–Betis 4:2.

24

A következő fordulóban (június 30., július 1., 2.): Leganés–Sevilla, Mallorca–Celta, Barcelona–Atlético, Alavés–Granada, Valencia–Athletic, Betis–Villarreal, Valladolid–Levante, Eibar–Osasuna, Sociedad–Espanyol, Real Madrid–Getafe.

Magabiztos Juventus

A Serie A-ban pénteken és szombaton négy mérkőzést játszottak, a vasárnapi találkozók pedig késő este, lapzártánk után értek véget. Még pénteken este a Juventus tartott bemutatót a Leccének futballból: a vendégek az első félidő vége felé kerültek emberhátrányba, a másodikban már esélyük sem volt a torinóiak ellen. A gólgyártást Dybala kezdte, Ronaldo és Higuaín folytatta, a hajrában pedig De Ligt zárta. A Zebráknál nemcsak a győzelemnek örülhetnek a szurkolók, hanem az egyre jobb Dybala–Ronaldo együttműködésnek is. A két támadó kivételes tehetsége még a BL-ben is jól jöhet az Öreg Hölgynek – feltéve, ha a Lyon elleni akadályt sikerrel veszi Sarri legénysége.

A többi mérkőzésen sem aprózták el a dolgokat: a Brescia és a Genoa négygólos döntetlent játszott, a Cagliari 4:2 arányban diadalmaskodott a Torino felett, a Lazio pedig nehezen ugyan, de felülmúlta a Fiorentinát. A Juventus nyomába eredő római alakulat a félidőben még vesztésre állt – a Fiorentinánál Ribéry lőtt káprázatos gólt –, ám Immobile és Alberto révén sikerült megfordítani a mérkőzést. A derbi feszült hangulatáról mi sem tanúskodik jobban, mint hogy a bírói ráadásban Vlahovićot és Inzaghit is piros lappal fegyelmezte a játékvezető. A Lazio tíz fordulóval a vége előtt 4 pont hátrányból követi a címvédő Juventust.

Olasz bajnokság, a 28. forduló: Juventus–Lecce 4:0, Brescia–Genoa 2:2, Cagliari–Torino 4:2, Lazio–Fiorentina 2:1.

18

A következő fordulóban (június 30., július 1., 2.): Torino–Lazio, Genoa–Juventus, Bologna–Cagliari, Inter–Brescia, Fiorentina–Sassuolo, Lecce–Sampdoria, SPAL–Milan, Verona–Parma, Atalanta–Napoli, Roma–Udinese.

A helyzet változatlan

Amikor a a koronavírus-járvány miatt még arról folyt a diskurzus, hogy mikor térhet vissza az élsport a tévéképernyőkre, a Bundesligában mindenki arról beszélt, hogy az idei év lehet az, amikor megállítják a rekordbajnok Bayernt. A visszatérés után aztán hamar eldőlt a salátástál sorsa: a Bayern hibátlanul, legnagyobb riválisát, a dortmundi Borussiát is legyőzve végül igazolta a papírformát. A bajorok a német élvonal 34., utolsó fordulójában 4:0-val kiütötték a Wolfsburgot. Ezzel egészen pontosan 100 lőtt gólig jutottak Goretzkáék – ezt csak egyszer, az 1971/1972-es szezonban sikerült túlszárnyalni 101 találattal –, s bajnokhoz méltóan a legtöbb szerzett gólhoz a legkevesebb kapott találat társult. Hans Flick együttese mindössze 32 alkalommal kapitulált. A bajorok lengyel csatára, Lewandowski 34 találattal lett gólkirály. A müncheniek végül 13 pontnyi különbséggel nyerték meg a versenyfutást, ami részben a Dortmund pocsék formájának a számlájára is írható. Lucien Favre legénysége a záráson meglepő pofonba szaladt bele, ugyanis a Hoffenheim idegenben négyet hintett a BVB hálójába. A sárga-feketék ennek ellenére maradtak a második pozícióban. Szintén a BL-ben indulhat a Gulácsi Péter fémjelezte Leipzig is, és a Borussia (M) is a legrangosabb európai kupasorozatban harcolhat. A gyógyszergyári Leverkusen, valamint a Hoffenheim egyenes ágon jut az El-be, a hetedik pozíciót megszerző Wolfsburgnak pedig a selejtezőkön keresztül vezet az út a főtábláig.

A legmagasabb rangfokozattól biztosan búcsúzik a Paderborn és a Düsseldorf, a brémai Werder osztályozót játszik a bennmaradásért.

Német bajnokság, a 34., utolsó forduló: Leverkusen–Mainz 1:0, Augsburg–Leipzig 1:2, Freiburg–Schalke 4:0, Borussia (D)–Hoffenheim 0:4, Werder–Köln 6:1, Union–Düsseldorf 3:0, Borussia (M)–Hertha 2:1, Frankfurt–Paderborn 3:2, Wolfsburg–Bayern 0:4.

Főszerepben az FA-kupa

Angliában a futballnaptárba nemcsak a Premier League mérkőzéseit, hanem még a kupasorozatok hátralévő párharcait is be kellett sűríteni. Éppen ezért a hétvégén az élvonalbeli bajnokságban csak egyetlen meccset játszottak, a főszerep az FA-kupának jutott. A PL-ben az Aston Villa és a Wolverhampton mérte össze erejét, s bár a két gárda az első félidőben nem sokat mutatott, a végére egész parázs csata alakult ki a három pontért. A mindent eldöntő gólt a vendégek középpályása, Dendocker szerezte a 62. minutumban. A Farkasok az újrakezdés óta is eredményesen futballoznak, így sorozatban nyolc meccsen nem kaptak ki. Újabb győzelmével a Wolverhampton már az ötödik a táblázaton, megelőzve a Manchester Unitedet. Az Aston Villa az utolsó előtti pozícióban vesztegel, ám a bennmaradás nem lehetetlen. Az alsóház sűrűsége miatt napról napra változik a kieső csapatok névsora.

A legrangosabb angol nemzeti kupa negyeddöntőjében a Manchester United papírformaszerűen felülmúlta a PL-ben sereghajtó Norwich együttesét. Igaz, a játék képe alapján mindez nem volt annyira egyértelmű: bár Ighalo megszerezte a vezetést a második félidő elején, Cantwell egalizált a rendes játékidőben, így kétszer tizenöt perces hosszabbításra került sor. A továbbjutást érő találatot Maguire kotorta be egy tizenhatoson belüli adok-kapok során a 118. percben. A Mikel Arteta irányította Arsenal tegnap délután a Sheffielddel nézett farkasszemet. Az Ágyúsok kaotikus meccsen diadalmaskodtak 2:1-re. A Sheffield az összecsapás elején gólt szerzett, ám a VAR érvénytelenítette a találatot. Ezt követően az Arsenal Pepe tizenegyesével elhúzott, a Sheffield viszont a 88. percben egalizált. A hazaiak fejben már talán a hosszabbításra készültek, amikor Ceballos a tizenhatoson belül megszerezte a játékszert, és éles szögből a kapuba lőtte a labdát, 2:1-re alakítva ezzel az állást. Hiába rúgták a bőrt a csapatok 97 percen át, az újabb egyenlítés nem jött össze a Sheffieldnek.

FA-kupa, negyeddöntő: Norwich–Manchester United 1:1 (hosszabbítás után: 1:2), Sheffield–Arsenal 1:2.

Angol bajnokság, a 32. forduló: Aston Villa–Wolverhampton 0:1.