2024. április 19., péntek

Vége a rendkívüli állapotnak

Holnaptól mindenki, a 65 évnél idősebbek is szabadon kimehetnek az otthonaikból

Miután az elvégzett tesztek alapján több mint egy hete az újonnan regisztrált fertőzöttek száma nem haladja meg az 5 százalékot, megteremtődtek a feltételek ahhoz, hogy feloldják a renkívüli állapotot – emelte ki Ana Brnabić kormányfő a köztársasági képviselőház mai ülésén, amelynek a napirendjén a rendkívüli állapot megszüntetése szerepelt. A parlament végül megszavazta a javaslatot, holnaptól megszűnik a kijárási tilalom, és a 65 évnél idősebbek is szabadon kimehetnek otthonaikból.

Fotó: Beta

Fotó: Beta

Ana Brnabić ma kiemelte, történtek ugyan a kormány részéről mulasztások, a rendkívüli állapot bevezetésével, a kijárás és a szociális érintkezés korlátozásával mégis olyan eredményeket sikerült elérni, amelyeknek köszönhetően a szakértők, a válságtáb és az államfő egyetértésében a kormány a rendkívüli állapot feloldását javasolta a parlamentnek. Az elmúlt öt napban az elvégzett tesztekhez képest az újonnan regisztrált fertőzöttek száma 5 százalék alatt alakult, folyamatosan csökken az újonnan regisztrált betegek aránya, így tegnap is 2 százalék körül alakult ez az arány. A kormányfő szavai szerint Szerbia eleget tett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előfeltételeinek, vagyis az ország az ellenőrzése alá vette a koronavírus-járvány terjedését, s megteremtette a kellő kapacitást ahhoz, hogy az országos egészségügy kellő mennyiségű tesztet tudjon elvégezni, hogy követhesse a betegség alakulását, illetve hogy ellássa a betegeket, továbbá, a minimumra csökkentette a járvány terjedésének lehetőségét, óvintézkedéseket vezetett be a munkahelyeken is. A kockázatot is lecsökkentették, így ma már gócpontokat sem lehet meghatározni, ennek köszönhetően indokolttá vált a rendkívüli állapot feloldása.

A kormányfő hozzátette, a rendkívüli állapottal nem lehet visszaélni, egy nappal sem tarthat tovább a szükségesnél, mihamarabb vissza kell térnünk a rendes kerékvágásba. Kiemelte ugyanakkor, hogy a betegség továbbra is jelen van, így bizonyos intézkedések hatályban maradnak, így a maszk, a kesztyű használata és a távolságtartás kötelessége is.

Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetője felszólalásában kiemelte, a VMSZ álláspontja, hogy a kormány idejekorán és indokoltan vezette be a rendkívüli állapotot, ennek köszönhetően vált most lehetővé, hogy feloldja. A kormányfőhöz, illetve a külügyminiszterhez fordulva rámutatott, bár sikerült rendezni azoknak a helyzetét, akik mezőgazdasági földterülettel rendelkeznek a határ túloldalán, illetve munkavégzés miatt naponta kényszerülnek arra, hogy a határon ingázzanak, a határ menti települések számára a normális élethez hozzátartozik a szabad határátjárás is. Arra a kérdésére, hogy mikor válik lehetővé a hatósági karanténkötelezettség eltörlésével a határon való átjárás, Brnabić azt válaszolta, a válságstáb a napokban ül össze, hogy megfogalmazza azokat a feltételeket, amelyek közepette lehetővé válik a határátlépés. Várhatóan pénteken vagy hétfőn már pontos előírásokat fogalmaznak meg. Most még nem tudni, hogy a tesztet a határon kell-e elvégezni, vagy az érkezés országában, ám várhatóan mindenki számára fontos lesz a koronavírusteszt elvégzése, aki átlépi a határt.

Ivica Dačić külügyminiszter már visszafogottabban válaszolt, rámutva, a határátlépés nem csak Szerbiától függ, hanem a szomszédos országoktól is, sőt az EU-s és más nemzetközi előírásoktól is. Kiemelte, a járvány miatt sehol a világon nincs szabad határátlépés, csak indokoltan utazhatnak a polgárok. Szerbia ugyanakkor azon munkálkodik, hogy hamarosan az Air Serbia légitársaság rendes járatokat indítson azok felé az államok felé, amelyeknek a repterei működnek, illetve a szervezetten (buszokkal) történő határátlépésnek is megtalálják a módját.

Pásztor Bálint: Bízom abban, hogy legkésőbb két hét múlva lehetővé válik, hogy a szerb és a magyar állampolgárok utazhatnak Szerbiából Magyarországra, és fordítva

Pásztor Bálint: Bízom abban, hogy legkésőbb két hét múlva lehetővé válik, hogy a szerb és a magyar állampolgárok utazhatnak Szerbiából Magyarországra, és fordítva

– Bízom abban, hogy 10 nap múlva, legkésőbb két hét múlva, de talán már korábban is lehetővé válik, hogy a szerb és a magyar állampolgárok utazhatnak Szerbiából Magyarországra, és fordítva. A határ menti térségben sok szállal kapcsolódnak az emberek a szomszédos országhoz. Ezért is lenne fontos, hogy minél hamarabb lehetővé válljon a határátlépés, még annak árán is, ha be kell majd mutatni egy negatív tesztet – nyilatkozta lapunknak Pásztor Bálint.

A VMSZ-képviselő a migránshelyzettel kapcsolatosan is kérdést intézett a kormányfőhöz, ezúttal is arra kérve az illetékes szerveket, hogy őrizzék meg a határövezetben élő polgárok nyugalmát és biztonságát.

– A rendkívüli állapot idején a kijárási tilalom mindenkire vonatkozott, a befogadóközpontokat a hadsereg őrizte, ezért a migránsok sem mozoghattak. Miután számos fénykép jelent meg ennek ellenkezőjéről, mutattam rá erre a problémára, illetve a rendkívüli állapot feloldásának következményére, hogy a hadsereg már nem őrzi majd ezeket az intézményeket, és a migránsok szabadon mozoghatnak majd, mint a rendkívüli állapot bevezetése előtt is. Mint ahogy az elmúlt számos alkalommal is szerettem volna rámutatni arra, hogy a VMSZ álláspontja változatlan, a migránsoknak nincs helyük az országban, és a kormány feladata, hogy a polgárok személyi és vagyoni biztonságát szavatolja – hangsúlyozta a parlamenti képviselő.

Brnabić ennek kapcsán elmondta, az államnak egy új viszonyulást kell tanúsítania a migránsok iránt, természetesen emberséges fellépéssel. Szavai szerint az elsődleges céljuk a lakosság egészségének megőrzése kell hogy legyen.

A parlamenti ülésen jelen levő pártok képviselőinek a többsége a rendkívüli állapot feloldása mellett szólalt fel. Szóba kerültek az előttünk álló választások is, azok igazságossága, illetve azon rendbontások és a kijárási tilalom megszegésének szankcionálása is, amelyeket az ellenzék vagy a hatalom szervezett az elmúlt napokban. Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselője az egyenlő fellépésre hívta fel az illetékes szervek figyelmét.

OBRADOVIĆOT KIVITTÉK

A parlament ülése Boško Obradović, a Dveri mozgalom képviselőjének zajkeltésével kezdődött. Füytüléssel szerette volna „demonstrálni" a nép véleményét a rendkívüli állapotról. Maja Gojković házelnöke figyelmeztette, majd arra szólította fel, hogy hagyja el az üléstermet. Mivel Obradović ennek sem tett eleget, az elnöklő 20 perces szüntetet rendelt el, és arra szólította fel a biztonsági személyzetet, hogy távolítsa el Obradovićot az ülésteremből. A biztonsági személyzet sem tudott a lelkére beszélni, így az egyik pillanatban átkarolták a képviselőt, hogy kivigyék. A képviselő a teremben levő zászlórúdba kapaszkodva próbált ellenállni, ám négy biztonsági őr végül a zászlóval együtt kivitte az előcsarnokba.