2024. április 24., szerda

Fertőzött vagyok!

A kontaktkövető alkalmazások által jelezni lehet a fertőzöttséget - Adatvédelmi gondok akadhatnak a használatával

Egyre inkább beszédtéma Európában, a kontaktkövető alkalmazások használata a koronavírus-járvány megfékezése érdekében. Az alkalmazások lényege, hogy ha valakit koronavírussal diagnosztizálnak, az a mobiltelefonján keresztül jelezheti ezt, minek következtében értesítést kapnak azok, akik a közelmúltban a fertőzött közelében jártak.

A projekt azonban jogi aggályokat vet fel, így nem mindenhol támogatják.

- Oroszországban sokat fejlődött az internet felügyelete már a koronavírus-járvány előtt is, a járvány pedig felgyorsította a folyamatot, melynek keretében kontrollálható az állampolgárok mozgása és kommunikációja – mondta az internetes jogokkal foglalkozó moszkvai Roszkomszvoboda csoport vezetője, Artyom Kozljuk.

Egy EU-állásfoglalás szerint a követő alkalmazások rendkívül hasznosak lehetnek a járvány megfékezése szempontjából, de csak szigorú adatvédelmi biztosítékokkal alkalmazhatják őket, ezért az uniós tagállamok az Európai Bizottság támogatásával közös adatvédelmi iránymutatást fogalmaztak meg. Ennek értelmében például a kontaktkövető alkalmazások a felhasználók telefonszámát, címét vagy tartózkodási helyét sem tárolhatják.

Az olasz járványügyi biztos, Domenici Arcuri szerint például az alkalmazás (Immuni), amelyet az olasz kormány kiválasztott, az európai és olasz magánjogi szabályozásnak megfelelően garantálja a névtelenséget.

Jogi aktivisták azonban úgy gondolják, ha a kontaktkövető alkalmazások széles körben elterjednek, a projekt a legjobb szándék ellenére is a visszájára fordulhat és a magánszféra sérülését eredményezheti.

- Ha van bármi, amit a korábbi veszélyhelyzetekből megtanulhattunk, akkor az az, hogy az ilyenkor foganatosított intézkedéseket mindig meghosszabbítják. Senki ne várja, hogy visszavonják őket – figyelmeztet az egyesült királysági Big Brother Watch civil szervezet igazgatója, Silkie Carlo.