2024. április 25., csütörtök

Koronavírus-járvány: Kínában javul, Olaszországban és Franciaországban romlik a helyzet

Egy ország karantén alatt. Az olaszországi koronavírus-fertőzöttek száma meghaladta a 10 ezret (világviszonylatban a legtöbb, Kína után), és már 600-nál többen haltak bele a betegségbe.

A járvány európai terjedésének gócpontjában bevezetett intézkedések gyökeresen megváltoztatták a hétköznapokat.

Olaszország egyre jobban elszigetelődik. Északi szomszédja, Ausztria csak orvosi igazolással engedélyezi onnan a belépést területére. Szlovénia gyakorlatilag lezárta az Olaszországgal közös határszakaszát. Albánia leállította az összes olaszországi légi-, és kompjáratát.

Számos légitársaság felfüggesztette vagy leállította oda induló és onnan érkező járatait. Több ország sürgette állampolgárait, hogy hagyják el Olaszországot.

Franciaországban az elmúlt 24 órában az eddigi legnagyobb mértékben, 372-vel nőtt az új koronavírussal fertőzöttek száma, de egyelőre nem várhatók olyan drasztikus intézkedések, mint Olaszországban vagy Kínában.

"Rendkívüli válságot élünk" - mondta kedd este Emmanuel Macron francia államfő az európai uniós tagországok vezetőinek vészhelyzeti videokonferenciáját követően Párizsban. Hozzátette, hogy ugyanakkor az olaszországi vagy a kínaihoz hasonló drasztikus karantén-intézkedések egyelőre nem lesznek Franciaországban, de az államfő - aki szerint a még csak a járvány kezdetén tart az ország - nem zárta ki, hogy később szükség lesz a bevezetésükre.
Az egészségügyi hatóságok hivatalos kedd esti összesítése szerint 372 új esettel 1784-re nőtt a fertőzöttek száma, akik közül 86 embert kezelnek intenzív osztályon, az esetek 80-85 százaléka jóindulatú.
A halálos áldozatok száma elérte a 33-at, valamennyien felnőttek, 23-an közülük több mint 75 évesek voltak.

Spanyolországban az oktatási intézmények bezárásának előestéjén a vásárlók megrohamozták az élelmiszerboltokat. Néhány óra alatt kimerültek a szupermarketek készletei.

Világszerte 36 országban szüneteltetik a tanítást. Máshol nem országosan, csak egy-egy régióban döntöttek úgy, hogy bezárják az iskolákat. Ez mintegy 360 millió diákot érint.

A tengerentúlon, New York államban is bezárt egy egyetem. New Rochelle város körzetében pedig karantén alá helyeztek egy zónát, miután itt van az Egyesült Államokban azonosított új koronavírusos estek legnagyobb csoportja.

- A Nemzeti Gárda segítségével izoláljuk a területet, illetve oldjuk meg karantén alatt élők ellátását, a közterületek takarítását - jelentette be Andrew Cuomo, New York állam kormányzója.

Az új koronavírus (COVID-19) kiindulási pontjaként ismert Vuhanba utazott a kínai elnök. Hszi Csin-ping egészségügyi dolgozókkal és a katonai személyzettel is találkozott a városban, ahova először ment el azóta, hogy a vírus járvánnyá alakult.

Ott az új fertőzések száma csökkenő tendenciát mutat, nem úgy, mint Olaszországban. Ahová Peking speciálisan képzett orvosokat, több ezer lélegeztető-gépet és 2 millió arcmaszkot küld.