2024. április 25., csütörtök
TEÁTRUM NEKED! FESZTIVÁL, ZENTA

A szemétbomba hatástalanítása

Herédi Krisztián fotója

Herédi Krisztián fotója

A Teátrum Neked! fesztivál harmadik napjának délelőttjén gyerekektől zsivajgott és nyüzsgött a nézőtér – zsivajgott is, hiszen a legkisebbek természetesen „aktívan” is részt vettek az előadásban, sűrűn kommentálták az eseményeket; ami jó jel: élvezték a mesét, izgultak annak főhősei sorsán.

A budapesti Turay Ida Színház Topolcsányi Laura A szeméthegyen túl című zenés mesejátékát vitte színre Nyírő Bea rendezésében. Csala Sándor díszletének alapanyagát – sajnos – nem lehetett nehéz összegyűjteni, akár a közvetlen környezetünkben. Mindenféle szemétből, műanyag kannákból és palackokból, konzervdobozokból, kopott autógumikból, ringyekből és rongyokból épített ugyanis valóban meseszép kulisszákat a játékhoz. (Tessék így újrahasznosítani, kérem tisztelettel!) Ebben a térben zajlanak hőseink – a vén és sánta kutya, a borz, a disznócska, a nyuszi, a macskafiú és a cicalány – „állatpróbáló” kalandjai. A figurák jelmezei, melyek szintén remekbe szabottak, Jutta munkáját dicsérik.

A fesztivál idejére gyermekparadicsommá változik a színház foyerje a Fővárosi Nagycirkusz tehetséges munkatársai jóvoltából

A fesztivál idejére gyermekparadicsommá változik a színház foyerje a Fővárosi Nagycirkusz tehetséges munkatársai jóvoltából

Míg a zentai társulat „extra küldetése” az olvasás megszerettetése, addig a budapestiek a környezetvédelem fontosságára hívják fel előadásukkal a legkisebbek figyelmét. Mindkét darab erénye, hogy nem szájbarágós módon tesz eleget eme nemes feladatoknak, hanem izgalmas történetbe ágyazza, melyet a srácok szájtátva bámulnak, és mintegy „mellesleg” jut el az agyukig és a szívükig a mögöttes mondanivaló. Ez a sztori egy nagyvároshoz közeli illegális erdei szemétlerakóban zajlik, ahol az állathősök kitartó munkával igyekeznek jóvá tenni mindazt, amit az ember elbarmolt: mintegy „hatástalanítani” azt az időzített bombát, amit az úgynevezett civilizáció veszélyes hulladékai jelentenek. „A földön az ember és a szemét az úr”, hangzik el a bátor kandúrnak, a csapat vezérének szájából az egyik dalban. Ám az összefogás, a közös célokért való igaz küzdelem csodákra képes – erről is szól ez a mese. De hogy valóra válhasson e csoda, ahhoz végre valóban össze kéne fognunk! Mert kezdik már harangozni az éjfelet…

A bájos színészi játék mellett a szereplők remek orgánuma teszi teljessé az élményt ebben a remek kis előadásban. A szongokért Gulyás Szabó Gábor a felelős. Taps mindannyiuknak!