2024. március 28., csütörtök
DAKAR-RALI

Sainz a csúcson, Saghmeister a célban

Nagy segítséget kaptak a kategóriák éllovasai a 42. Dakar-rali utolsó, 12. versenynapjára, a szervezők ugyanis 167 kilométerre csökkentve nagyjából megfelezték a mért szakasz távját, miután világossá vált, hogy egy olajvezeték építési munkálatai miatt használhatatlanná vált a Harad és a befutó helyszínéül szolgáló Qiddija közötti útvonal egy része.

Az élen így már nem is történtek drámai fordulatok, és a végig legszorosabban alakuló versenyben, az autósoknál is hiába szerezte meg idei első szakaszgyőzelmét Nasszer Al-Attijah, ez már későn jött számára Carlos Sainz befogásához, aki hat percet megőrzött az előnyéből. Az idősebb Sainz 57 évesen nyerte meg harmadik Dakarját: 2010-ben a Volkswagent, 2018-ban a Peugeot-t, most pedig a Minit vezette a csúcsra. Fernando Alonso a nehézségekkel tarkított első Dakarját a 13. helyen zárta.

A motorosoknál Ricky Brabec aratta le a babérokat, ami több szempontból is különleges: először nyert Dakart amerikai versenyző bármilyen kategóriában, és végre megszakadt a KTM motorok 2001 óta tartó uralma. Brabec Hondával nyert, Pablo Quintanilla pedig a Husquarnával szintén eddigi legjobbját elérve lett második. Újra lobogott a szerb zászló is a befutónál, hiszen Saghmeister Gábor kilencedszer ért célba a Dakaron, ezúttal a 90. helyen. Az utolsó napokban volt egy esése, és megütötte a jobb kezét, ráadásul a motoron is megsérült az itiner olvasására használt doboz, ezért a végén már fokozott óvatossággal haladt. A romániai magyar Gyenes Emánuel 29. lett összetettben, fölényesen megnyerve a szerelőcsapat nélkül versenyzők kategóriáját is. Saghmeister ugyanebben az értékelésben 24. lett.

A quadosoknál és a kamionosoknál sem történt már változás a végén, előbbieknél Ignacio Casale már harmadik sikerét aratta a Dakaron, utóbbiaknál Andrej Karginov 2014 után nyert másodszor.

Az összetett végeredménye, motorosok: 1. Brabec (amerikai, Honda) 40:02:36 óra, 2. Quintanilla (chilei, Husqvarna) +16:26, 3. Price (ausztrál, KTM) +24:06 perc lemaradás stb. Autósok: 1. Sainz (spanyol, Mini) 42:59:17 óra, 2. Al-Attijah (katari, Toyota) +6:21, 3. Peterhansel (francia, Mini) +9:58 perc lemaradás stb. Kamionosok: 1. Karginov (orosz, Kamaz) 46:33:36 óra, 2. Sibalov (orosz, Kamaz) +42:26, 3. Vjazovics (fehérorosz, Maz) +2:04:42 óra lemaradás stb. Quadosok: 1. Casale (chilei, Yamaha) 52:04:39 óra, 2. Vitse (francia, Yamaha) +18:24, 3. Sonik (lengyel, Yamaha) +1:04:15 óra lemaradás stb.