2024. március 29., péntek
NÉPPÁRTI KONGRESSZUS

Tusk: Az autokratáknak megálljt kell parancsolnunk

A Fidesz státusáról januárban hoznak döntést

Semmiképp sem szabad átengedni a biztonság és a rend ügyét azoknak a populistáknak, manipulátoroknak és autokratáknak, akik elhitetik az emberekkel, hogy a szabadság nem egyeztethető össze a biztonsággal, a határok és a területek védelme pedig a liberális demokráciával és a jogállamisággal – üzente Donald Tusk, az Európai Tanács leköszönő elnöke, akit az Európai Néppárt (EPP) zágrábi tisztújító kongresszusán szerdán este választottak meg EPP-elnöknek.

„Az olyan értékeket mint a polgári szabadságjogok, a jogállamiság és az illendő viselkedés a nyilvánosságban, nem fogjuk feláldozni a biztonság és a rend oltárán, mert erre nincs szükség” – hangoztatta a volt lengyel kormányfő.

Mintegy ötmillióan hagyták el a térséget az utóbbi hét évben – mondta Majlinda Bregu, a Regionális Együttműködési Tanács (RCC) főtitkára a Nyugat-Balkánnak szentelt panelbeszélgetésen (Fotó: Beta)

Mintegy ötmillióan hagyták el a térséget az utóbbi hét évben – mondta Majlinda Bregu, a Regionális Együttműködési Tanács (RCC) főtitkára a Nyugat-Balkánnak szentelt panelbeszélgetésen (Fotó: Beta)

Tegnap újságíróknak nyilatkozva Tusk azt is közölte, az Európai Néppárt január végéig döntést hoz a Fideszről, mivel annak tagságát március 20-án felfüggesztették. A felfüggesztés miatt a Fidesz nem vehet részt az EPP ülésein, nem szavazhat, és nem állíthat jelölteket pozíciókra. A végleges döntést a Fidesz esetleges távozásáról az Európai Néppártból az úgynevezett bölcsek tanácsának decemberben esedékes értékelése alapján hozzák meg.

Az EPP elnöke a választás előtt mondott beszédében kijelentette: mélységesen hisz abban, hogy csak azoknak van felhatalmazásuk vezető tisztségre pályázni, akik képesek a biztonság érzését adni az embereknek, de szabadságjogaik megőrzésével együtt.  Figyelmeztetett, hogy azok, akik ezt nem tudják elfogadni, gyakorlatilag magukat zárják ki a pártcsaládból.

A migrációs válságról szólva kijelentette: „Emlékszem, hogy néhányan milyen keményen dolgoztak napokon, heteken keresztül, hogy megállítsák az illegális bevándorlók áradatát Törökországból. Órák százain keresztül tárgyaltak a megállapodásunkról Ankarával, melynek köszönhetően a migránsáradat több mint 90 százalékkal visszaesett. Senkit sem kell emlékeztetnem Angela (Merkel) nagy szerepére ebben. Azonban valaki másnak gondja volt arra, hogy felfigyeljenek rá. Valakinek, aki szintén keményen dolgozott, de csak a saját narratíváján és önmegvalósításán, aki kerítéseket és migrációellenes óriásplakátokat állított. Ennek megálljt kell parancsolnunk. A politikai harcban az igazság és a tisztesség nem lehet teljesen védtelen az álhírekkel, manipulációval és gyűlölettel szemben.”

Tuskot a Matteo Salvini vezette olasz Liga lehetséges EPP-tagságáról is kérdezték, lévén hogy Berlusconi korteskedett a Liga felvétele kapcsán. „Az én fantáziámnak is van határa” – közölte erre röviden Tusk, egyértelművé téve, hogy ez teljességgel kizárt.

Donald Tuskot 491 igen, 37 nem és 12 érvénytelen szavazattal választották meg a párt elnöki tisztségére, ő volt az egyetlen jelölt. Tusk Joseph Daul francia politikus helyét vette át, aki 2013 óta töltötte be az EPP elnöki tisztségét.

A kongresszus keretében tartott, Nyugat-Balkánnak szentelt panelbeszélgetésen elhangzott, hogy a térséget az utóbbi hét évben mintegy ötmillióan hagyták el. „Ezek az adatok még lesújtóbbak, ha hozzátesszük, hogy főként fiatalokról van szó, lévén hogy köreikben 35 százalékos a munkanélküliség, ami az uniós átlag kétszerese” – mondta Majlinda Bregu, a Regionális Együttműködési Tanács (RCC) főtitkára, hozzátéve, hogy a regionális együttműködésnek csak akkor van értelme, ha az Unióhoz csatlakozni óhajtó országoknak a teljes jogú tagságra a belátható jövőben esélyük is lesz.

„A térség országainak folytatniuk kell a kapcsolatszilárdítást, szorosabbá tenni az ipari és kereskedelmi együttműködést, lehetővé tenni az emberek és javak szabad áramlását, bekapcsolni a fiatalokat a döntéshozatalba. Mindezt azzal a céllal, hogy azoknak, akik még nem mentek el, ne is legyen ilyen késztetésük, azok számára pedig akik elmentek, észszerű és megvalósítható lehessen a visszatérés” – mondta az albán politikusnő.

Az Európai Néppárt a legbefolyásosabb európai szintű jobbközép politikai erő: a szervezetnek 39 országból 74 párt a tagja, jelenleg ők adják az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökét is, 17 uniós és 6 unión kívüli ország állam- vagy kormányfője néppárti. Az Európai Parlament legnagyobb frakcióját is az Európai Néppárt adja.

A kétnapos kongresszuson több mint 40 ország 2000 résztvevője vett részt. Köztük Angela Merkel német kancellár és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság következő elnöke.