EB-SELEJTEZŐK

A győzelem sem ért volna sokat

Ukrajna és Portugália jutott tovább a szerbek csoportjából – Horvátország nem akart izgulni az utolsó fordulóban
Tadić pontos volt 11 méterről (Fotó: Beta)

Szerbia 2:2-t játszott a B csoportban éllovas Ukrajnával az Európa-bajnoki selejtező utolsó fordulójában, ennek megfelelően egyelőre úgy tűnik, hogy lemaradt a jövő évi kontinenstornáról. A kijutási esély megtartásához kötelező volt a győzelem, de a legtöbb mégis Luxemburgban dőlt el, ahol Portugália a borítékolható sikerrel megszerezhette a második helyet. Cristiano Ronaldóék nem is hibáztak, Fernandes (39.) és a Juve-szupersztár góljával (86.) nyertek. Belgrádban a szerbek szinte mindent megtettek, Tadić már a 9. percben vezetést szerzett tizenegyesből, amit kezezésért fújt be Madden spori. Jaremcsuk a 33. percben fejjel egyenlített, majd a fordulás után Mitrović Tadić remek átadásából ismét előnyhöz juttatta (56.) a házigazdát. Egészen a hosszabbításig úgy tűnt, meglesz a szerb becsületgyőzelem, ám a ráadás 3. percében Beszedin lapos, megpattanó lövése utat talált Rajković kapujába.

Szerbiának még lehet esélye az Eb-szereplésre a Nemzetek Ligája márciusi rájátszásán keresztül, ahol előbb Norvégiát, majd a skót–bolgár-meccs győztesét kell megverni.

10. forduló, B csoport: Szerbia–Ukrajna 2:2, Luxemburg–Portugália 0:2.

Horvátország nagy fordítása

Ötvenhat percig remek helyzetben volt Szlovákia az E csoport rangadóján Zágrábban, ám Hamšikék végül 3:1-re kikaptak a horvátoktól, akik bebiztosították Eb-részvételüket. A házigazda dominálta első félidő derekán Boženik szerezte meg a vezetést a vendégeknek. Az előny az 56. percig tartott ki, ekkor Vlašić egy félkontra végén hajszálpontosan lőtte ki Dubravka jobb alsóját. A fordítást Petković életerős fejese hozta el Modrić jobb oldali szöglete után, Perišić pedig a 74. percben látványos kapáslövéssel döntötte el a találkozót. Az eredménnyel a horvátok biztos továbbjutók, a második helyre pedig Magyarország, Wales és Szlovákia is eséllyel pályázik még. Ha a walesi–magyaron egyik gárda nyer, az biztosan kijut az Eb-re. Döntetlen esetén viszont a szlovákok örülhetnek, akiknek a walesi remi mellett „csak” annyi a dolguk, hogy meg kell verniük Azerbajdzsánt hazai pályán...

9. forduló, E csoport: Horvátország–Szlovákia 3:1, Azerbajdzsán–Wales 0:2.

1

Az utolsó fordulóban (holnap): Wales–Magyarország, Szlovákia–Azerbajdzsán.

Elég volt az iksz Hollandiának

Nem született gól Észak-Írország és Hollandia összecsapásán, amelyen a szigetország utolsó szalmaszálába kapaszkodhatott. A kiscsapat a remivel biztosan lemondhat a csodatételről, már az is szép teljesítmény, hogy az utolsó selejtezős hétvégéig volt matematikai esélyük a továbbjutásra a német–holland csoportból. A németek Fehéroroszország ellen sem ismertek kegyelmet, Ginter, Goretzka góljával és Kroos duplájával verték a kelet-európaiakat.

C csoport: Németország–Fehéroroszország 4:0, Észak-Írország–Hollandia 0:0.

1

Az utolsó fordulóban (holnap): Németország–Észak-Írország, Hollandia–Észtország.

Ketten izgulhatnak

Hozta a kötelezőt a két legerősebbnek vélt gárda a D jelű ötösben. Dánia egy hatost pakolt be Gibraltár kapujába, Svájc pedig a vártnál talán kicsit nehezebben, minimális eredménnyel, Itten utolsó negyedórás góljával verte Grúziát. Az utolsó körre fordulva érdekes módon a csoportmásodik alpesi országnak kisebb az izgulnivalója, hiszen Gibraltáron játszik. Az éllovas Dánia azonban Írországban vendégeskedik, ahol egy vereséggel az írek kiejthetik őket.

D csoport: Dánia–Gibraltár 6:0, Svájc–Grúzia 1:0.

0

Az utolsó fordulóban (ma): Írország–Dánia, Gibraltár–Svájc.

Bukarestben döntött Svédország

Eldőlt a spanyolokkal fémjelzett F csoport, amelyben a biztos Eb-szereplő hispánok mögött három gárda volt versenyben az egyetlen kiadó helyért. Az utolsó fordulóban a spanyolok ellen készülő románoknak kötelező lett volna a győzelem a közvetlen rivális svédekkel szemben, ám a Janne Andersson-legénység bő fél óra alatt eldöntötte a fő kérdéseket. Berg a 18. percben fejjel szerzett vezetést a vendégeknek, Quaison pedig a 34. percben növelte komolyra a vezetést. Bár a folytatásban Románia becsülettel próbálkozott, erejükből a szépítésre se futotta. Norvégia Feröert verte, ám a svéd sikerrel ez semmit sem ér már.

F csoport: Spanyolország–Málta 7:0, Románia–Svédország 0:2, Norvégia–Feröer-szigetek 4:0.

3

Az utolsó fordulóban (ma): Spanyolország–Románia, Svédország–Feröer-szigetek, Málta–Norvégia.

Ausztria nem hibázott

A G csoport utolsó előtti napjára fordulva három ország reménykedhetett a csodában és a matematikában, mindannyian tetemes mértékben, 5 ponttal voltak lemaradva a második Ausztria mögött. Franco Foda fiai azonban nem hibáztak Észak-Macedónia ellen. A „sógorok” Alaba szemfüles találatával korán vezetést szereztek, majd a második félidő elején egy szöglet utáni kavarodásban Lainer tett pontot az i-re. Sztojanovszki fejese a hosszabbításban csak becsületgólnak volt jó. A csoportelső lengyelek Izraelben is nyertek.

G csoport: Izrael–Lengyelország 1:2, Ausztria–Észak-Macedónia 2:1, Szlovénia–Lettország 1:0.