2024. április 25., csütörtök
POMPEO A BERLINI FAL LEDÖNTÉSÉNEK ÉVFORDULÓJÁN:

A tekintélyelvű rendszerek nem tartanak örökké

Az autoriter rendszerek nem maradnak fenn örök időkre, ám a szabadság megmaradására sincs garancia – hangoztatta Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pénteken Berlinben a német fővárost évtizedekig kettéosztó fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából elmondott beszédében.

Felidézte, hogy 1989-ben hazája hadseregének katonájaként az akkori Nyugat-Németországban szolgált, és az volt a meggyőződése, hogy egy olyan igazságtalan és elnyomó rendszer, mint a határ túloldalán működő Német Demokratikus Köztársaság (NDK) nem tarthat örökké. Azt viszont senki sem tudta, hogy mikor lesz vége a megosztottságnak, így amikor 1989 októberében új állomáshelyre vezényelték, fogalma sem volt arról, hogy néhány hét múlva ledöntik a berlini falat – mondta Mike Pompeo.

Felidézte azt is, hogy Erich Honecker néhai NDK-s pártvezető 1989. január 19-én – egy nappal George Bush amerikai elnök beiktatása előtt – azt jósolta, hogy a berlini fal 100 év múlva is állni fog. Csupán 294 nappal e jóslata után „a német bátorság” mégis ledöntötte a falat, aminek legfőbb tanulsága, hogy a tekintélyelvű rendszerek nem tartanak örökké – húzta alá Pompeo.

Ugyanakkor a szabadságra sincs garancia, ezt mutatja például, hogy Oroszországot egy volt KGB-tiszt vezeti, akinek tevékenysége révén meggyilkolnak ellenzékieket, és bevonulnak szomszédos államokba. Az autoriter rezsim új víziója megvalósításán dolgozó kínai vezetés is intő példa, és az a számos további ország is, amelyekben a vezetők nem kormányoznak, hanem uralkodnak – fejtegette az amerikai külügyminiszter, megjegyezvén: a berlini fal ledöntése után Amerikában tévedtek abban, hogy ezentúl mindenütt demokrácia lesz és ki lehet vonni az amerikai katonákat Németországból. Az NDK-ra „rémisztően hasonlító” elnyomó, tekintélyelvű rendszerek megerősödése arra int, hogy a berlini fal ledöntésének 30. évfordulóján Németország, az Egyesült Államok és az egész Nyugat ne csak ünnepeljen, hanem vegye tudomásul, hogy meg kell védeni az 1989-ben győzedelmeskedett értékeket, a szabadságot és a demokráciát.

Ebben a küzdelemben csak összefogással lehet helytállni, Washington éppen ezért ösztökéli NATO-partnereit, így Németországot is, hogy növeljék védelmi kiadásaikat. Ezért hívja fel Washington a német kormány tagjainak figyelmét arra, hogy „még a saját hírszerzésük vezetője szerint sem lehet megbízni” a Huawei kínai távközlési vállalatban. És éppen ezért nem akarja Washington, hogy Vlagyimir Putyintól váljék függővé Európa energiaellátása” – vélekedett Pompeo.