2024. április 18., csütörtök
BRIT VÁLASZTÁSOK

A liberálisok „törölnék” a Brexitet

A Liberális Demokraták kormányra kerülve leállítják a Brexitet, és az ebből eredő több tízmilliárd font többletjövedelmet a közszolgáltatások fejlesztésére fordítják. Ezt Jo Swinson, a harmadik legnagyobb brit parlamenti erő vezetője és miniszterelnök-jelöltje ígérte a párt keddi, londoni kampánynyitóján. Swinson kijelentette: aki a december 12-ére kiírt, előrehozott parlamenti választáson a Liberális Demokratákra szavaz, arra szavaz, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja maradjon.

Swinson szerint a brit EU-tagság megőrzéséből 50 milliárd font anyagi előnye származna a brit gazdaságnak, és ezt a „bennmaradási bónuszt” a párt teljes egészében közszolgáltatási infrastrukturális beruházásokra fordítaná. Az LD számításai szerint, ha az Egyesült Királyság az EU tagja marad, a brit GDP értéke a 2024–2025-ös pénzügyi évben 1,9 százalékkal lenne magasabb annál a szintnél, amelyet a gazdaság a Brexit után elérhetne. A párt szakértői szerint ebből eredne az erre az öt évre számított 50 milliárdos többletjövedelem.

Független elemzőintézetek modellszámításai is azt valószínűsítik, hogy a Brexit hosszú távon több tízmilliárd font veszteséget okoz a brit gazdaságnak. A National Institute of Economic and Social Research (NIESR) minap bemutatott 30 oldalas tanulmánya szerint a brit GDP-érték már most 2,5 százalékkal alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a Brexitről döntő, 2016 júniusában tartott népszavazás nélkül mára el lehetett volna érni. Ez csak a kezdeti hatás, és a brit hazai össztermék a Brexit után minden évben, folyamatosan 3,5 százalékkal kisebb lesz annál, mint amennyit a brit gazdaság a folytatódó EU-tagság esetén megtermelhetne az adott években. A NIESR számítási modellje azt mutatja, hogy ez a következő tíz évben 70 milliárd font veszteséget okoz a brit gazdaságban, akkor is, ha az Egyesült Királyság rendezett módon, megállapodással lép ki az EU-ból.

A Liberális Demokraták vezetője a párt tegnapi nagygyűlésén erőteljesen bírálta a Munkáspárt vezetőjét. Jo Swinson szerint Jeremy Corbyn képtelen egyenes választ adni arra, hogy kormányra kerülése esetén „mit kezdene a Brexittel”. Swinson szerint a Munkáspárt és a Konzervatív Párt egységes állásponton van a Brexit kérdésében. „Vörös vagy kék – egyaránt Brexitet jelent” – fogalmazott.

Jeremy Corbyn ezzel párhuzamosan a Liberális Demokratákat bírálta a Labour tegnapi kampánygyűlésén. Szerinte ugyanis a liberálisok a Brexit leállítását célzó programjukkal figyelmen kívül hagyják a kilépésről döntő 2016-os népszavazás eredményét. Corbyn kijelentette: kormányra kerülve a párt kivenné a Brexitet a politikusok kezéből és a népre bízná a döntést. Ez azonban nem az EU-tagságról 2016-ban tartott népszavazás megismétlése lenne: a Labour által tervezett referendumon arról lehetne dönteni, hogy az Egyesült Királyság egy „észszerű” megállapodás alapján lépjen ki az EU-ból, vagy maradjon az Unió tagja – mondta Corbyn.