2024. április 20., szombat

Macron (le)hűtötte a buzgó Johnsont

A brit kormányfő tegnap Párizsban közölte, hogy megállapodást szeretne az Európai Unióból történő brit kilépés feltételrendszeréről, és szerinte ez el is érhető a Brexit október 31-ei határidejéig. Boris Johnson munkaebéd keretében tárgyalt Emmanuel Macron francia államfővel, aki az Élysée-palota udvarában tartott sajtótájékoztatón határozottan kijelentette: nincs már elegendő idő arra, hogy a kilépés feltételrendszeréről teljesen új megállapodásról tárgyaljanak.

Miniszterelnökként tett első külföldi útja keretében Johnson előző nap Berlinben Angela Merkel német kancellárral tárgyalt. Mind Merkelt, mind Macront arra figyelmeztette, hogy kénytelenek lesznek szembenézni egy rendezetlen, megállapodás nélküli Brexit veszélyével október 31-én, hacsak az EU nem áll elő egy új egyezménnyel.

Macron kijelentette, hogy Nagy-Britannia sorsa egyedül a kormányfő kezében van. Bár az Unió szeretné elkerülni a megállapodás nélküli Brexitet, az EU készen áll erre az eshetőségre is. „Nagyon világos szeretnék lenni: az előttünk álló hónapban nem fogunk elérni egy olyan új megállapodást a kilépésről, amely jelentősen eltérne az eredetitől” – mondta Macron. Ugyanakkor hozzátette azt is: „Senki sem fog október 31-éig várni anélkül, hogy ne próbálna meg egy jó megoldást találni.”

Johnson elmondta: „rendkívül ösztönzőleg hatott rá” az, amit Merkeltől hallott a szerdai berlini tárgyalásokon. Merkel közölte, hogy az ír–északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldást, a backstopot eleve átmeneti eszköznek szánták, arra az időre, amíg kidolgozzák az EU és a közösségen kívüli Egyesült Királyság kapcsolatrendszerét. Úgy tervezték, hogy ez két évet vehet igénybe, „de talán 30 nap alatt is meg lehet találni (a végleges megoldást), miért ne?” – fogalmazott a kancellár.

Macron szerint a backstop a stabilitás biztosítéka Írországban és Észak-Írországban. Johnson azonban leszögezte: az Egyesült Királyság semmilyen körülmények között nem állítja vissza a határellenőrzést az említett szakaszon. A brit kormányfő szerint ennek célja az egységes belső piac védelme, de szerinte ehelyett léteznek más megoldások is.