2024. április 19., péntek

Égi tollpárnák

Dani nyugtalan volt. Szobáról szobára járkált, két okostelefonnal a kezében. Szórakozott, játszott a nővérekkel. Tehette, igazán jóképű, kisportolt alkatú fiatalember volt. Ifjú korában a városi kick-box-klub egyik versenyzőjét csodálták benne. Amióta megnősült, elhanyagolta magát, illetve az edzéseket. Fel is szedett néhány kilót. A fölös kilók nem hatottak ki lelki világára. Ha mégis, azt magabiztos kereskedő-üzletember magatartásával palástolta. A kórházban divatos olasz és német torna- és szabadidő-cipőket szerzett be, és olcsón értékesítette őket a nővéreknek. Számára játékos üzletet jelentett beteg tüdejének gyógyulása, csak a főnővérrel kellett időnként bújócskát játszania.

– Ide nézz, tesó – szólt Tamásnak Dani –, itt vagyunk négyen, kick-boxolók. Ez a kép tizenkilenc éves koromban készült. Abban az évben mi négyen ötven embert dobáltunk széjjel! Egy csoport albán meglátta az autónkon a szerbiai regisztrációt. Nekünk jöttek, ennyire gyűlöltek, pedig nem is tudták, kik vagyunk, milyen nemzet valójában. Védekeznünk kellett, úgyhogy egy részét lecsaptuk, a többit szétdobáltuk. Ki is tiltottak minket Svájcból, mert hogy ott történt. A svájci rendőrök is az albánok oldalára álltak.

Dani most halkabbra fogta a szót. – Figyelj, tesó, itt van ez a teló, legyen nálad, tartsd a fiókodban! Ha keresnek, hívj! Tíz perc alatt itt leszek. Milánnak is adtam egyet, ha gáz van, szóljatok!

Milán délkeletről, egy, a román határ közelében levő faluból került a megyei kórházba. Erős dohányzás okozta a tüdőbetegségét. Ebéd után, amikor az orvosok egy része visszahúzódik az irodákba, és kizárólag számítógépeiket kezelik, a nővérek figyelme is enyhül. Milán és Tamás a lépcsőház átlátható üvegfala előtt ült. A felhőket figyelték, s időnként csendesen megbeszélték azok alakját, formáját.

– Nézd, olyan, mintha angyal volna – szólt Milán.

– Pont olyan – mondta Tamás –, hatalmas és fehér, kivont karddal!

– Te honnan jöttél? – kérdezte Milán.

– Udvarról – válaszolta Tamás.

Ezután sokáig hallgattak, csak szemeik feleseltek a folyton változó, formabontó felhőkkel. Tamás törte meg a csendet.

– Látod, ott balra, fenn! Mint a párnák, tollpárnák egy rakáson! Örömmel rájuk vetném magam.

– Én összepakolnám őket, s jól eladnám!

– Mit csinálnál?

– Én tollas vagyok, ezzel foglalkozom!

– Jól keresel?

– Szépen megélek. Neked van kerted?

– Egy kendőnyi.

– Most szívesen lennél a kertben?

– Talán, de most inkább az égi tollpárnákról figyelném, hogyan virágoznak a gyümölcsfák.

– Úgy beszélsz, hogy költő is lehetnél. Ha írnál verset, meglátnád, hogy én is tudok magyarul olvasni.

– Elhiszem, ha mondod – szólt Tamás.

– Látom, olvasod a Bibliát.

– Igen, te is szeretnéd? – kérdezte Tamás.

– Mesélhetsz nekem belőle – mondta Milán. – De most jobban érdekel, hogy milyen, s mire hasonlít a tüdőm! A doktor szerint izgorela a rengeteg cigarettától.

– Szerintem a szó magyarul azt jelenti, hogy kiégett – mondta Tamás, és Milán felé fordult. A szemébe nézett, s folytatta: – Úgy képzeld el, mint a szivacsot. Az egészséges tüdő nedves és rugalmas.

– A te tüdőd úgy nézhet ki, mint az a szivacs, amelyik hosszú ideig állt a tűző napon, és néhányszor az eső is megdolgozta. Száraz és fekete.

– Láttam már ilyen szivacsot – szólt Milán.

– Akkor megvan a diagnózis! – mondta Tamás, és felkacagott.

Ekkor a másik férfi is felnevetett s még egy ideig együtt nevetgéltek, egyszer a felhők alakzatán, másszor Tamás diagnózisán.

Zaj és lárma ébresztette a betegeket. Tamás csak pislogott, mint béka a mocsárban. Milán hozta a hírt és a pontos időjelzést.

– Dani megszökött, de visszahozták! Negyvenfokos lázzal összeesett egy bárban, hajnali fél kettő-kor. Most tíz perc múlva fél három. Önmaga ellen cselekszik a gyerek, de a sorsa mellett akkor sem mehet el fütyörészve!