2024. április 19., péntek
SAKK

Polgár Zsuzsa ötvenéves

Ma ünnepli 50. születésnapját Polgár Zsuzsa sakk-Oscar-díjas, olimpiai és világbajnok sakknagymester. Polgár Zsuzsa négyéves korában – az MTK igazolt versenyzőjeként – százszázalékos eredménnyel Budapest-bajnok lett az iskolások között. Tízéves korában bejutott a magyar női sakkbajnokság döntőjébe, majd 12 évesen győzött a lányok U16-os világbajnokságán, és női nagymesterversenyt nyert Várnában. Tizennégy évesen teljesítette a férfi nemzetközi mesteri szintet, egy évvel később világelső lett a női sakkozók között a Nemzetközi Sakkszövetség, a FIDE Élő-pont-ranglistáján. Ő volt az első nő, aki a nagymesteri szintek teljesítése alapján kapta meg a férfi nemzetközi nagymesteri címet.

Az 1988-as szaloniki sakkolimpián testvéreivel, Judittal és Zsófiával, valamint Mádl Ildikóval megfosztották trónjától a verhetetlennek hitt szovjet válogatottat, ezzel sakktörténelmet írtak, ezt a teljesítményt 1990-ben Újvidéken megismételték. Zsuzsa 1988-ban és 1990-ben az olimpiai bajnokcsapat éltáblása, 1994-ben az ezüstérmes csapat tagja volt. 1992-ben Budapesten a villám- és a rapidsakk világbajnoka volt, 1996-ban a kínai Hszie Csün legyőzésével megszerezte a világbajnoki címet, ezzel mindhárom világbajnoki címet (Triple Crown) elnyerte, amit csak a norvég Magnus Carlsen tudott 2014-ben megismételni.

Címét 1996-ban játék nélkül veszítette el, mert nem volt hajlandó a szerinte tisztességtelen feltételek mellett asztalhoz ülni (a mérkőzés időpontját Polgár Zsuzsa terhessége miatt többször megváltoztatták, végül a kihívó Hszie hazáját, Kínát tűzték ki helyszínnek, s a szülés után nem hagytak számára elég időt a felkészülésre). Az őt a címétől megfosztó döntést a lausanne-i Sportdöntőbíróságon megtámadta. A testület a FIDE-t kártérítésre kötelezte, de világbajnoki címét nem kapta vissza.

Az 1994 óta az Egyesült Államokban élő Polgár Zsuzsa 2003-ban amerikai színekben tért vissza az aktív sakkozáshoz. 2004-ben az amerikai női csapat első táblásaként olimpiai ezüstérmes lett, 11 partijából hetet megnyert, négy döntetlenül végződött. Ezzel rekordot állított fel, mert a sakkolimpiákon sorozatban 56 mérkőzésen maradt veretlen. 2005-ben a floridai Palm Beach Gardensben Guinness-rekordot állított fel, amikor 326 szimultán partit játszott, ezekből 309-et megnyert, 14 lett döntetlen, és csak hármat veszített el, ami 96,93 százalékos teljesítményt jelent.

A világranglista második helyezettjeként vonult vissza, előtte csak húga, Judit állt. Azóta tehetséggondozással és sakkedzéssel foglalkozik.

Öt alkalommal választották meg az év magyar sakkozójának (1988, 1990, 1992, 1995, 1996), 1990-ben az év magyar csapatának választották az olimpiai bajnok magyar női sakkválogatottat. Háromszor kapott sakk-Oscar-díjat. 1989-ben a Magyar Népköztársaság Csillagrendje, 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést és a Magyar Köztársaság címerével ékesített aranygyűrűt kapott. 2007 óta a Texas Tech University tiszteletbeli doktora, 2013-ban az előző év legjobb női edzőjének járó díjat kapott. 2018-ban az MTK örökös bajnokának választották meg. 2019-ben beiktatták az amerikai sakkozók dicsőségcsarnokába.

Két gyermeke van, második férjével, Paul Truong amerikai sakkozóval St. Louisban él és dolgozik.