2024. április 18., csütörtök

Rekordszámú résztvevő az újvidéki futóversenyen

Tegnap 26. alkalommal rendezték meg az Újvidéki Félmaratont a vajdasági székvárosban. A futóverseny a Szabadság téren kezdődött, a 21,1 kilométer hosszú táv rajtja és a célja is itt volt. Az idei félmaraton AIMS tanúsítvánnyal (Association of international Marathons and Road Races) rendelkező útvonalon haladt végig: a Zmaj és a Duna utcákban, a Razzia Áldozatai Rakparton, az egyetemvároson, a Jiricsek és a Fruška gora utcákon, az 1300 tizedes utcán, az Ivo Andrić utcán és a Stefan despota sugárúton.

Dávid Csilla felvétele

Az idén rekordszámú, 1200-nál is több sportoló vett részt a versenyen 22 országból, külföldről 105 profi futó érkezett, továbbá 120 katona és 150 rendőr is rajthoz állt.

A hagyományos félmaratoni táv mellett félmaratoni váltóra, 4,1 km-es gyaloglásra, 10,5 km-es negyedmaratonra, nordic walkingra, közép- és általános iskolások futóversenyére, valamint babák mászóversenyére is be lehetett nevezni.

1 óra 17 perc és 33 másodpercre volt szüksége a leggyorsabb félmaratonfutónak, hogy célba érjen. Ő nem más, mint a tavalyi győztes, Miroslav Marković, a Szerbiai Katonaság legsikeresebb futója. Nyomában érkezett, mindössze 23 másodperccel később, tehát 1 óra 17 perc és 56 másodperces idővel a női futam győztese, a Novi Pazar-i Teodora Simović, aki tavaly szintén elsőként ért célba. A férfiaknál Nenad Milosavljević ezredes lett a második (1:18:42), a harmadik pedig a szkopjei Igor Jahimovski. A női futamban másodikként a belgrádi Nora Trklja (1:29:46), harmadikként pedig a szlovéniai Katja Rakušček (1:35:25) ért célba.

A tegnapi versenyen nem dőlt meg a rekord: a férfiak között 19 éve Ramiz Taipi (1:03:00), a nőknél pedig 17 éve Olivera Jevtić (1:09:18) tartja.

Egyébként a férfiak mezőnyében tartott világrekordot (amelyet nyolc évig az eritreai Zersenay Tadese tartott 58 perc 23 másodperces idővel) tavaly a valenciai félmaratoni futóversenyen a kenyai Abraham Kiptum 58 perc 18 másodperces idővel megdöntötte.