2024. április 26., péntek
EU-csúcs

Végleges-e az április 12-ei Brexit-határidő?

„Családi” fotó a második nap értekezlete előtt (Fotó: Beta/AP)

„Családi” fotó a második nap értekezlete előtt (Fotó: Beta/AP)

Megoszlanak a vélemények az Európai Unió tagállamai között, hogy végleges-e az Egyesült Királyság kilépésének április 12-ei dátuma, ha a britek ismét elutasítják a kiválási szerződést, valamint azt is, hogy az ország részt vegyen az európai parlamenti (EP-) választáson.

Helen McEntee ír Európa-ügyi miniszter a pénteki brüsszeli EU-csúcstalálkozón kijelentette, az előző napon elfogadott kétlépcsős megközelítés értelmében az Egyesült Királyságnak nem feltétlenül kellene kilépnie április 12-én akkor sem, ha ismét leszavazzák jövő héten a kiválás feltételeit rögzítő megállapodást, illetve elutasítják a részvételt a május végi EP-választáson.

„Ha nem jelzik, hogy részt vesznek a választásokon, akkor nem lehetséges további hosszabbítás. De ez ettől még nem jelenti azt, hogy április 12-e a végső dátum” – mondta a tárcavezető. „Meg kell szabniuk egy menetrendet, hogy mit tesznek, vagy pontosan fel kell vázolniuk a terveiket” – fogalmazott.

Ez ellentmond Emmanuel Macron francia elnök álláspontjának, aki szerint ebben az esetben április 12-én távoznia kellene a szigetországnak, akár rendezetlen módon is.

A huszonhetek és az Egyesült Királyság által egyaránt elfogadott megállapodás értelmében a korábbi 2019. március 29-e helyett 2019. május 22-e lesz az új határidő, ha a londoni alsóház jövő héten elfogadja a kétszer már leszavazott kiválási szerződést. Újabb elutasítás esetén pedig a szigetország április 12-ig továbbra is az EU tagja maradna, de eddig jeleznie kellene, hogy mik a szándékai a továbbiakban.

Az EU és a huszonhetek vezetői többször leszögezték, hogy a hosszabb halasztáshoz a szigetországnak részt kellene vennie az EP-választásokon.

Tusk: A remény hal meg utoljára

Április 12-éig minden lehetőség nyitva marad az Egyesült Királyság európai uniós kiválási folyamatát illetően, akár a kilépési szándék egyoldalú visszavonása is – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a pénteki EU-csúcs után.

„Április 12-éig bármi lehetséges: a rendezett kiválás, a hosszú halasztás, ha az Egyesült Királyság úgy dönt, hogy újragondolja a stratégiáját, vagy akár a Lisszaboni Szerződés 50. cikkének visszavonása is, amely a brit kormány hatásköre” – mondta Tusk. „A Brexit sorsa brit barátaink kezében van. Mi felkészültünk a legrosszabbra, de a legjobbakat reméljük. Mint tudják, a remény hal meg utoljára” – tette hozzá a találkozót lezáró sajtótájékoztatón.

Bettel: Egy új népszavazás lenne a legjobb

A Brexittel kapcsolatban a legjobb forgatókönyv az lenne, ha London újabb népszavazást tartana, és azt követően az EU tagja maradna – vélekedett Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök az EU-csúcs zárónapjára érkezve.

Bettel egyben reményét fejezte ki, hogy a jövő héten a brit parlamentben „eredményt érnek el”, noha a megállapodás elfogadásának vagy elutasításának esélye 50-50 százalék. „Ha sikerül jóváhagyást kapnunk a következő napokban, akkor megtérül a befektetett munka, ha nem, tévedtünk” – fogalmazott Bettel.

Charles Michel belga kormányfő szerint jó döntés született csütörtök éjjel, mert tiszta helyzetet teremt. Összesen két utat tesz lehetővé: lehetőséget ad Nagy-Britanniának, hogy rendezett formában lépjen ki az EU-ból, ha a jövő hét folyamán elfogadják a megállapodást, ha pedig ez nem történik meg, akkor a megállapodás nélküli kiválásra kell felkészülni.

Andrej Plenković horvát kormányfő szerint fontos üzenet volt az Európai Tanács részéről a brit parlament számára, hogy még mindig van lehetősége megmenteni Nagy-Britanniát a beláthatatlan kimenetelű, megállapodás nélküli uniós kilépéstől.

A csúcstalálkozón az éghajlatváltozást illetően az uniós vezetők a tervek szerint iránymutatással szolgálnak az általános politikai prioritásokat illetően, azzal a céllal, hogy az EU 2020-ig hosszú távú stratégiát terjeszthessen elő a témába vágó párizsi megállapodással összhangban.