2024. április 25., csütörtök

Humanitárius kávé

Támogatás a szenttamási hátrányos helyzetben élőknek

Egyszeri anyagi támogatásról írtak alá szerződést a minap a szenttamási Gyöngy, a Fejlődésben Lemaradt Személyek Egyesülete és a turiai Amadeus kávézó. Nikola Aleksijević, a kávézó tulajdonosa, elmondta, már huzamosabb ideje gondolkozott azon, hogyan tudna segíteni a rászorulókon. Olyan ötlete támadt, hogy a kávézóban felszolgált kávén megkeresett összeg egy részét egy hónapon át félreteszi, és odaajándékozza annak, akinek a legjobban szüksége van rá.

Paraczky László felvétele

Paraczky László felvétele

‒ A Humanitárius kávénak elnevezett akciónk február 12-én indult, és onnantól egy hónapon át 200 eladott kávéból mintegy 10 ezer dinár gyűlt össze. Ezt a pénzt első alkalommal a Gyöngy egyesület kapta, legközelebb pedig valaki másnak ajándékozzuk. A kávézó így szeretné támogatni a rászorulókat – mondta a fiatal turiai vállalkozó.

A Gyöngy, a Fejlődésben Lemaradt Személyek Egyesületének elnöke, Slavka Popić elmondta, az egyesület számtalan akciója mellett egyébként is több humanitárius rendezvény kezdeményezője, ezúttal viszont ők kaptak támogatást.

‒ Nem klasszikus szerződésről van szó, a dokumentum ugyanis a szociális vállalkozás elemeit is tartalmazza, azaz lehetőséget nyújt arra, hogy az adott cég vagy vállalkozás a tiszta jövedelem egy részét a közösségen belül odaajándékozza annak, akinek legnagyobb szüksége van rá. Nikola Aleksijević akciója, a Humanitárius kávé ilyen módon segített egyesületünknek. Egyébként, Szerbia már évek óta próbálkozik egy olyan törvény megfogalmazásával, amely lehetővé teszi, hogy a vállalatok és vállalkozók kétféle módon segíthessenek a szociálisan hátrányos helyzetben élő polgárokon. A cégek közvetlenül úgy, hogy lehetővé teszik a testi fogyatékosok alkalmazását, ilyen módon ezek az emberek jövedelemhez, ezáltal pedig megélhetéshez jutnak, vagy pedig, mint a mai esemény is igazolja, lemondanak jövedelmük egy részéről – mondta az egyesület elnöke.

Hozzátette, nagyon jó lenne, ha a községben alakulna egy szociális és egészségügyi védelemmel foglalkozó tanács, amely létrehozna egy szolidáris alapot vagy alapítványt. Szerinte ezáltal felügyelni lehetne az önkéntes, humanitárius célokra adott és kapott adományokat, továbbá azt is, hogy ezt a pénzt mire költötték.

A Szórványlétben projektum finanszírozásában részt vesz az Államigazgatási és Helyi Önkormányzati Minisztérium.