2024. április 20., szombat
RMDSZ-KONGRESSZUS

A román vezetők együttműködésre bíztatták a szövetséget

Mind a jobb-, mind a baloldali román politikai erők képviselői az RMDSZ együttműködését kereső üzenettel üdvözölték pénteken Kolozsváron az RMDSZ kongresszusát.

Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes beszél a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) XIV. kongresszusán Kolozsváron

Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes beszél a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) XIV. kongresszusán Kolozsváron

Klaus Iohannis államfő üzenetében - amelyet Laurentiu Stefan elnöki tanácsadó olvasott fel - méltatta az RMDSZ szerepvállalását az ország demokratizálásában és euroatlanti integrációjában. A jobboldali elnök úgy vélekedett: a bukaresti szociálliberális kormány - amelynek az RMDSZ parlamenti támogatást nyújt - ma a jogállamiságot veszélyezteti.
Iohannis felkérte az RMDSZ-t, ne engedjenek meg visszalépéseket Románia európai útján. A romániai magyar választókat arra bíztatta, hogy a közelgő európai parlamenti választásokon járuljanak hozzá az európai projekt megújulását, és nem annak kiürítését szorgalmazó erők győzelméhez.
A román pártok képviseletében felszólaló szónokok sem a kisebbségi jogok romániai érvényesítésére, hanem az etnikai együttélésre, az általuk megbízható partnerként megismert RMDSZ méltatására helyezték a hangsúlyt, igyekeztek köszöntőjük néhány szavát, vagy néhány mondát magyarul elmondani.
Calin Popescu Tariceanu szenátusi elnök a bukaresti kormánykoalíció kisebbik pártja, a liberális ALDE elnöke azt hangsúlyozta: mindig fontosnak tartotta, hogy az itt élő magyarok teljes értékű állampolgároknak érezzék magukat, otthon érezhessék magukat Romániában.
A politikus - a bukaresti koalíciót támadó ellenzéki jelszavakra utalva - arra figyelmeztetett, hogy a nácik is korrupcióellenes szlogenekkel érték el első választási sikereiket. Úgy értékelte: az RMDSZ természetes partnere azoknak, akik elutasítják az erőszakos bűnbakkereső, populista ideológiákat.
Dan Barna, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke úgy vélekedett: Romániában a sokszínűség, a többnyelvűség magától értetődő érték, az itt élő románoknak és magyaroknak pedig közös érdekük a közélet megtisztulása, a korrupció eltávolítása a politikából.
Raluca Turcan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke arra helyezte a hangsúlyt, hogy pártja és az RMDSZ ahhoz az Európai Néppárthoz (EPP) tartozik, amely várhatóan az EP-választások után is meghatározó ereje lesz Európának. Arra emlékeztette a szövetséget, hogy korábbi kormányzati együttműködésük idején együtt vitték be Romániát az EU-ba, együtt harcoltak a posztkommunista visszarendeződés ellen.
Mihai Fifor, a bukaresti kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) országos tanácsának elnöke az RMDSZ szavatartását, megbízhatóságát méltányolva politikai együttműködésük folytatására bíztatta a magyar érdekképviseletet. Megemlítette: az idei költségvetésből a magyar többségű Kovászna megye kiemelkedő mértékben részesül az infrastruktúra-fejlesztési forrásokból.
Az RMDSZ kongresszusát Antonio López Istúriz White, az EPP főtitkára, és Manfred Weber, az EPP csúcsjelöltje videó-üzenetben üdvözölte, azt ígérve a szövetségnek, hogy az Európai Néppárt partnere lesz a kisebbségi jogok elismertetésében, míg az európai szocialistáknak nincsenek megoldási javaslataik az őshonos nemzeti kisebbségek védelmére.
Az RMDSZ 14. kétnapos kongresszusán a csaknem ezer küldött elnököt választ, és elfogadja a Jövő Erdélyben című vitairatot, amely azt erdélyi magyarság jövőképét, cselekvési prioritásait vázolja fel. Az elnöki tisztségre az RMDSZ-t nyolc éve vezető Kelemen Hunor az egyedüli jelölt.