2024. március 29., péntek

Kína ragaszkodik a hszincsiangi átnevelő táborok fenntartásához, de...

Peking a bírálatok ellenére ragaszkodik a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen létesített átnevelő táborai fenntartásához, de kevesebb embert küldene oda - közölték kínai tisztségviselők, miután néhány külföldi médium képviselői bepillanthattak a kínaiak által oktatótábornak nevezett létesítmények színfalai mögé.

Pekinget nemzetközi aktivisták, szakértők és politikusok bírálták a többségében muszlim vallású ujgur kisebbség táborokba zárása miatt. Az ENSZ értesülései szerint akár egymillió ember is raboskodhat ezekben a létesítményekben. Az utóbbi időben Peking szigorú biztonsági intézkedéseket vezetett be a tartományban a terrorizmus elleni harcra és az ujgurok függetlenedési törekvéseire hivatkozva.

Múlt héten a kínai kormány a külföldi média több képviselőjének - köztük a Reuters hírügynökség tudósítójának - szervezett szigorúan ellenőrzött és irányított látogatást három oktatótáborban. A napokban hasonló látogatást szerveztek 12 nem nyugati ország - köztük Oroszország, Indonézia, India, Thaiföld és Kazahsztán - diplomatái számára - mondták el helyi tisztségviselők.

Shohrat Zakir hszincsiangi kormányzó szerint botrányos hazugságok keringenek a létesítményekről. A tartomány fővárosában, Ürümcsiben nyilatkozó tisztségviselő hangsúlyozta, hogy a központok segítségével hihetetlenül hatékonyan csökkentették a szélsőségességet mindössze azzal, hogy felvilágosították a helyieket a törvényekről, és mandarinul tanították őket.

"Az idő előrehal adtával egyre kevesebb lesz a képzésben részt vevő emberek száma" - mondta a kormányzó, aki mindazonáltal nem bocsátkozott becslésekbe arról, hogy hányan élnek ezekben az ideiglenes táborokban.

A tisztségviselő ugyanakkor leszögezte, hogy az ENSZ egymillió betáborozott emberre vonatkozó becslése "ijesztő, nem valós, és mindössze szóbeszéd".

Jogvédők és egykori táborlakók azt állítják, hogy a létesítményekben nyomorúságosak az életkörülmények, és durván bánnak a rabokkal.

A kínai kormány ezt ellensúlyozandó szervezte a látogatást a külföldi média képviselőinek, akik a kasgari, a hotani és a karakasi átnevelő tábort kereshették fel Hszincsiang déli részén, ahol rengeteg erőszakcselekmény történt az elmúlt években. Kínai tisztségviselők előszeretettel hivatkoznak az erőszak csökkenésére programjuk sikerességének igazolása érdekében.

A tudósítók bepillanthattak a táborlakók képzésébe, amelyek békés hangnemben, ének és tánc mellett zajlottak mandarin nyelven. Az egyik oktató azt magyarázta a tanteremben tartózkodóknak, hogy a szélsőségesség jele az is, ha tiltják a táncot és az éneket az esküvőn, vagy a sírást a temetésen. A táborlakók még a "Ha jó a kedved, üsd a tenyered" című dalt is elénekelték - a Reuters tudósítója szerint külön a külföldi vendégek miatt.

A média képviselői interjút is készíthettek a helyszínen tartózkodó tisztségviselők szigorú felügyelete mellett. A megkérdezettek mindegyike azt mondta, hogy önszántából van a központban, és sokan ugyanazt a sablonszöveget használták, amely szerint "szélsőséges gondolatokkal fertőződtek meg".

A táborlakók elmondták, hogy elhagyhatják a létesítményt, ha mandarin nyelvtudásuk és jogi képzettségük elért egy bizonyos szintet, illetve szélsőségességük csökkent. A központokban élők felhívhatják családtagjaikat, de mobiltelefon nem lehet náluk, és az iszlámban vallásnak megfelelő ételeket kapnak. A külföldi riporterek által felkeresett mindhárom létesítmény minimális biztonsági szigorítások mellett üzemelt. A Reuters a múlt évben több fényképet tett közzé olyan táborokról, amelyek biztonságát szögesdrót és őrtornyok vigyázták.

Maja Vang, a Human Rights Watch jogvédő szervezet hongkongi kutatója szerint növelni kell a nemzetközi nyomást a kínai kormányon az átnevelő táborok ügyében.

"A tény, hogy szükségét érzik egy Patyomkin-túrának azt jelzi, hogy működik a nyomásgyakorlás" - vélekedett.