2024. április 25., csütörtök
NOVEMBER ÖTÖDIKÉN

Harmadik árverés a Jugoremedijában

A csődbe jutott, nagybecskereki Jugoremedija az egyetlen gyógyszergyár az országban, amely még nem talált gazdára. Annak ellenére sem, hogy az elsők között privatizálták, még 2002 őszén. A dolgozók tiltakozása miatt ugyanis a magánosítást három és fél évvel később megsemmisítették és újra többségi tulajdonosok lettek a kisrészvényesek. Ez azonban nem állította meg a gyár hanyatlását. Agóniájuk azóta is tart.

Lesz-e még gyógyszergyártás Nagybecskereken? (Fotó: Kecskés István)

Lesz-e még gyógyszergyártás Nagybecskereken? (Fotó: Kecskés István)

A Jugoremedijában 2012-ben indult csődeljárás, 2016 óta pedig felszámolás alatt van. Radovan Savić csődeljárási igazgató a napokban közzétette a tönkrement gyár vagyonának újabb – immár harmadik – eladási felhívását. November ötödikén árverezés útján próbálnak majd új tulajdonost találni.

Az előző két eladási kísérlet alkalmával a gyárat jogi személyként próbálták eladni, de egyik alkalommal sem volt érdeklődő a megvásárlása iránt. Most árverésen tervezik eladni a gyár összes ingó és ingatlan vagyonát, amelynek a kikiáltási ára valamennyivel több, mint 1,9 milliárd dinár. Ez, a csődeljárási igazgató szavai szerint, a gyár felbecsült értékének a fele. Aki a fenti összegnél egy dinárral többet kínál, azé lehet a gyár. Állítólag már vannak érdeklődők, akik szeretnék újraindítani a gyógyszergyártást Nagybecskereken, de nem nevezte meg őket. Ha sikerülne az árverés, akkor a hitelezők egy részét, elsősorban a dolgozókat, sikerülne kártalanítani. A hitelezők egyébként összesen 2,9 milliárd dinárt követelnek. Legnagyobb hitelezőik pedig a bankok.

Hogyha harmadszor sem sikerül majd gazdát találni, akkor már közvetlen egyezség útján is el lehetne adni a gyár vagyonát. A helyzetüket az is bonyolítja, hogy a vagyonuk lényeges részét képezik a gyógyszergyártási szabadalmak is (összesen kilenc gyógyszerről és 12 gyógyászati készítményről van szó), amelyeket egy ideig ideiglenesen használt a gyár bérlője (az újvidéki Union Medic). Most viszont nem akarják visszaadni a tulajdonosnak. Az üggyel a nagybecskereki gazdasági bíróságon foglalkoznak, és így a leendő ítélet is a tárgyát képezi a vagyonnak. A dolgozók véleménye szerint épp emiatt nem valószínű, hogy sikeres lesz a harmadik eladási kísérlet, hiszen a szabadalmak a legértékesebb részei a gyár vagyonának.