2024. március 29., péntek

A szürrealizmus nagyjai Pisában

Az olaszországi Pisában nyílt kiállítás a legünnepeltebb szürrealista művészek alkotásaiból. Az 1920-as években Párizsból kiinduló művészeti mozgalom legnagyobbjai közé tartozik a belga alkotó, René Magritte, a svájci szobrász és festő, Alberto Giacometti, a német költő, Max Ernst, valamint Joan Miro, Pablo Picasso, Marcel Duchamp és a spanyol Salvador Dali.

A kiállítás az 1929-es évre koncentrál, amelyet fordulópontnak tartanak a szürrealista mozgalom életében. Ebben az évben alkotta meg Dali és a spanyol filmrendező, Luis Bunuel az Egy andalúziai kutya című filmet, amely az első szürrealista mozgókép.

A kiállítás kurátora elmondta:

"A szürrealizmus olyan kortárs mozgalom volt, amely révén elterjedtek Freud eszméi Franciaországban. Ennek a mozgalomnak a fő alakjai, mint például (Louis) Aragon, (André) Breton, fiatal emberek voltak, akik alaposan ismerték Freud elméleteit. A tudatalatti, a tudatalatti megnyilvánulásai felölelik a szürrealizmus költői ambícióit, amely azt akarja kifejezni, hogy ami az emberé, az a legszabadabb, a legtalálékonyabb, bármilyen kényszertől mentes és mindenféle morál felett álló."

A 20. századi modern művészeti mozgalmak közül a szürrealizmus kivételesen hosszú időt élt meg. Míg a kubizmus, a futurizmus és más mozgalmak mindössze néhány évig tarotttak, addig a szürrealizmus 40 évet tölelt fel. A kiállítást jövő februárig lehet megtekinteni a pisai Palazzo Blu-ban.