2021. október 28., csütörtök

Táncháztalálkozó és sokadalom

Szeptember 29., szombat, Zenta

A táncháztalálkozó szervezőbizottsága, a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet mint háttérintézmény szeptember 29-én tartja meg Zentán a sportcsarnokban a Szent Mihály-napi Táncháztalálkozót és Sokadalmat, amelyen fellépnek és oktatnak Vajdaság kiemelkedő népzenészei és néptáncosai, koncertet adnak a Kárpát-medencéből – Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról és Magyarországról – meghívott vendégzenekarok és oktatók, ahogyan a legnépszerűbb vajdasági együttesek is.

Zenta (Gergely József felvétele)
Zenta (Gergely József felvétele)

Idén is számos programmal készülünk mind kicsiknek, mind nagyoknak, néptáncosoknak, zenészeknek, kézműveseknek és valójában mindenkinek, hiszen a tavalyi szlogenünk idén is érvényes: Te csak gyere!

 

FŐ TÉR

10.30–11.30, Fő tér – Zenepavilon: Bognár Szilvia Titoktok c. gyermekkoncertje (Budapest)

11.30–12.00, Fő tér – a pavilon előtt: Az Ispiláng gyermek-néptáncegyüttes (Zenta) nyitótánca – Felvonulás a sportcsarnokig az Ispiláng gyermek-néptáncegyüttessel és a Zentai Fúvószenekarral

 

FOLKCSARNOK, NAGYSZÍNPAD

12.00–12.45: A medve nem játék – az Égvilág zenekar (Sepsiszentgyörgy) interaktív gyermekműsora

13.00–13.20: Moldvai táncok – oktat: Lukács Imre és Lukács Sára (Temerin), muzsikál: Ségercz Ferenc és zenekara (Sepsiszentgyörgy)

13.20–13.40: Csallóközi táncok – oktat: Szakács Tamás és Ledenyák Lea (Szabadka), muzsikál: Duhaj banda (Szabadka)

13.40–14.00: Nyírségi táncok – oktat: Szabó Róbert és Árgyelán Kitti (Óbecse), muzsikál: Fokos zenekar (Óbecse)

14.00–16.00: A Hencidától Boncidáig vetélkedő

16.00–16.10: Az óbecsei Kiscimbora táncegyüttes (Óbecse) fellépése

16.10–16.35: Bácskai, Tisza menti táncok – oktat: Vázsonyi Csilla és Resócki Rolland (Ada), muzsikál: Pendergő tamburazenekar (Óbecse)

16.35–17.00: Gömöri táncok – oktat: Molnár András és Vámos Viktória (Felvidék), muzsikál: Rozsdamaró zenekar (Szeged)

17.00–17.25: Mérai táncok – oktat: Varga Zoltán László és Ejtler Ágnes (Méra), muzsikál: Fokos zenekar (Óbecse)

17.25–17.50: Viski táncok – oktat: Váradi Enikő és párja (Kárpátalja), muzsikál: Sodró együttes (Kárpátalja)

17.50–18.10: Bukovinai táncok – oktat: Fitos Dezső és párja (Budapest), muzsikál: Bazseva zenekar (Budapest)

18.10–18.25: A Hencidától Boncidáig vetélkedő és a Helyi értékek kisfarsangjának eredményhirdetése

19.15–20.15: Kárpát-medencei népzenei és néptáncgála – Sőregi Anna és Komáromi Kristóf (Zenta–Budapest), Kincsünk táncegyüttes (Torda), Lele József, a népművészet mestere (Muzslya), Csalogató táncegyüttes (Törökbecse), Kalotaszeg Legénytársulat (Méra)

20.15–21.15: Falusi színek – Fitos Dezső Társulat (Budapest)

További állandó programok a Folkcsarnokban 12 és 18 óra között: kézműves-kirakodóvásár; helyi értékek kisfarsangja – a települések, egyesületek, helyi értéktárak bemutatkozója és versenye; válogatás Németh Mátyás fotóművésznek, a Magyar Szó nyugalmazott fotóriporterének a munkáiból

 

ZENGŐKERT – SZABADTÉRI PROGRAM A NÉPKERTBEN

12.00–18.00

Aranykapu játszóház – A Népkör Magyar Művelődési Központ (Szabadka) és a Nojcsek Hagyományőrző és Művészeti Egyesület (Szabadka) vezetésével (Eső esetén a játszóház a Folkcsarnokban lesz!)

13.00–14.00 és 16.00–17.00 – Hagyományőrző íjászkodás Bíró Péterrel és Edittel (Bácskossuthfalva)

 

FOLKKOCSMA

11.00: A Folkkocsma nyitása – Hangulatfelelős a Csörömpölő zenekar (Pancsova) és a Duhaj banda (Szabadka)

13.50–14.00: Mesék felnőtt füleknek – Toldi István (Kupuszina), Palócország Örökös Mesemondója címmel kitüntetett vajdasági mesefa, a népművészet mestere, a magyar kultúra lovagja, Szeder Fábián-eletműdíjas mesemondó mesél

14.00–15.30: Helyet, helyet nekünk is… Fiatal feltörekvők műsora – Fellépnek: Szeles Veronika (Zenta), Bíborka furulyacsoport (Ada), Kisbanda citerazenekar (Muzslya), Bojtocska furulyacsoport (Ada), Csörögi fiúkórus (Óbecse), Alföldi Ábel (Torontálvásárhely), Pántlika énekcsoport (Ada), Becsei vonós banda (Óbecse)

15.30–15.40: Mesék felnőtt füleknek – Nagy Abonyi Szabolcs (Zenta) mesét mond

15.45–17.45: Délutáni kocsmakoncertek – Fellépnek: Délibáb Művelődési Egyesület (Zenta), Kótyomfitty énekcsoport (Kishegyes), Pergető tamburazenekar (Ada), Duhaj banda (Szabadka), Ségercz Ferenc és zenekara (Sepsiszentgyörgy), Pendergő tamburazenekar (Óbecse), Véka zenekar (Ada), Sarkantyú tamburazenekar (Zenta)

18.00–19.00: Lemezbemutatók – Ízelítők a következő lemezekről: Csonka Ferenc és zenekara: Katonasors; Törökkanizsa népzenei öröksége; Fokos zenekar: Jókedvemben

21.15–22.15: A Heveder zenekar (Erdély) koncertje

22.15: Táncház hajnalig – Muzsikál a Rozsdamaró zenekar (Szeged), a Véka zenekar (Ada), a Heveder zenekar (Erdély) és a Pendergő tamburazenekar (Óbecse)

 

AMI MÉG LESZ

Kézműves-foglalkozások és mesterségbemutatók gyermekeknek és gyermeklelkű felnőtteknek a Zengőkertben és a Folkcsarnokban (bőrtárgyak készítése, bútorfestés, nemezelés, szövés stb.). Válogatott eszem-iszom, amit a zentai Zen Club és Varbai András szakácsmesternek, a Chef Vajdasági Hagyományőrző, Idegenforgalmi és Gasztronómiai Szövetség elnökének, az I. Vajdasági Fehérasztal Lovagrend nagymesterének konyhája biztosít. Emellett lesz kürtőskalács és egyéb finomságok is.

A rendezvény ingyenes, a szervezők fenntartják a változtatás jogát.