2024. április 24., szerda

Elkerülte a csődöt az Agrokor

Megszavazták a hitelezők a válságmenedzsment által előkészített megállapodást

Horvátország legnagyobb magántulajdonú cégcsoportja, a súlyos pénzügyi gondokkal küzdő Agrokor hitelezői szerdán megszavazták a válságmenedzsment által előkészített megállapodást, amely szerint a két állami orosz bank, a Szberbank és a VTB Bank, több mint 46 százalékos tulajdonrészt szerzett a vállalatban.

A horvát gazdaságtörténet eddigi legnagyobb szavazására minden hitelezőt meghívtak. A 3069 hitelező közül 450-en vettek részt a zágrábi Dražen Petrović Sportcsarnokban szerdán megtartott szavazáson. Egy erre a célra létrehozott mobil applikáció igénybevételével okos telefonjukon keresztül adhatták le voksukat a megállapodás mellett vagy az ellen. Mint Fabris Peruško, a válságmenedzsment élére kinevezett kormánymegbízott a szavazás után bejelentette, 80,2 százalékuk támogatta a megállapodást, s ennek a 80,2 százaléknak 27,08 milliárd kuna (mintegy 3,65 milliárd euró) keresete van az Agrokorral szemben. A most már felerészt orosz tulajdonba került horvát óriásvállalatnak a hitelezők iránti össztartozása 33,75 milliárd kunára (4,56 milliárd euró) rúg.

Ezzel a hitelezői döntéssel elkerülték, hogy a 60 ezer alkalmazottat foglalkoztató mamutvállalat csődbe jusson. Miután jogerőre emelkedik a határozat – várhatóan már a héten dönt róla a kereskedelmi bíróság –, a konszern legnagyobb tulajdonosai a pénzügyi intézetek lesznek, köztük a Szberbank 39,2 százalékkal, a kötvénytulajdonosok 25 százalékkal, a VTB Bank 7,5 százalékkal, valamint a horvát bankok 15,3 százalékkal. A beszállítók 4,7 százalékos részesedést kapnak az új cégcsoportban.

Az Agrokor teljes adósságállománya a múlt havi adatok szerint 42,64 milliárd kuna (5,75 milliárd euró). Mivel az Agrokor adóssága meghaladja a vállalat jelenlegi értékét, ezért a hitelezőknek le kellett mondaniuk az igényeik nagy részéről. Így a beszállítók követeléseiknek a 60 százalékát, a pénzintézetek pedig a 20 százalékát kapják vissza.

A 2016-ban csődközelbe jutott mamutvállalat megmentésére a parlament tavaly április 6-án gyorsított eljárásban elfogadta a Lex Agrokor néven emlegetett törvényt, amely lehetővé teszi stratégiai cégeknek, hogy az államtól rendkívüli igazgatási eljárást kérjenek, megelőzve ilyen módon a csődeljárást. Ilyenkor a konszern élére rendkívüli kormánybiztost neveznek ki, akinek 15 hónapja van arra, hogy átszervezze, fenntarthatóvá és fizetőképessé tegye a vállalatot.

A megbízatás július 10-én jár le, akkor a vállalat éléről távozik a válságmenedzsment, és helyét az új tulajdonosok veszik át, ebben az esetben a hitelezők.

A horvát sajtó korábban arról írt, hogy az Agrokor adóssága és tulajdona egy új holdingtársaságra száll át, amelynek Zágrábban lesz a székhelye, mindazonáltal két Hollandiában bejegyzett anyavállalat irányítja majd. Az olyan cégek mint a Belje d.d. mezőgazdasági kombinát, a Ledo horvát jégkrémvállalat, a Jamnica d.d., Horvátország legnagyobb ásványvíz-előállító vállalata és egyéb más, mezőgazdasággal és élelmiszer-előállítással foglalkozó cégcsoportok megszűnnek, helyettük úgynevezett tükörvállalatokat hoznak létre, amelyekbe átviszik a társaságok teljes vagyonát.

Ivica Todorić, az Agrokor volt tulajdonosa, aki jelenleg Londonban vár arra, hogy kiadják Horvátországnak, miután Zágráb európai elfogatóparancsot adott ki ellene, bejelentette: a megállapodás törvénytelen és fel fog lebbezni ellene.