2024. március 29., péntek

A migrációs nyomás a 2015-ös időket idézi

Szijjártó: Riasztó hírek érkeznek Törökországból és Görögországból – Magyar segítséggel kerítés épülhet a montenegrói–albán határon

Riasztó hírek érkeznek a Nyugat-Balkánról, ahol a migrációs nyomás sok helyen eléri, és bizonyos esetekben meg is haladja a 2015-ben tapasztalt szintet, és új migrációs útvonalak vannak kialakulóban, ezért Magyarország készen áll segíteni Montenegrónak abban, hogy megvédje magát az illegális migrációs hullámokkal szemben – hangsúlyozta Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter tegnap Podgoricában.

A tárcavezető kiemelte, hogy a riasztó hírek főként Törökországból és Görögországból érkeznek, sok esetben olyan jelentést is kaptak Görögországból, hogy most rosszabb a helyzet, mint 2015-ben.

Szijjártó montenegrói kollégájával tárgyalt a fokozódó migrációs nyomásról, amely a három évvel ezelőtti hullámmal szemben most Albániára, Montenegróra és Bosznia-Hercegovinára is nehezedik. Srđan Darmanović a találkozón kifejtette: a montenegrói kormány készen áll arra, hogy megvédje országát az illegális bevándorlási hullámmal szemben. Magyarország ehhez támogatást nyújt, hiszen Budapestnek az az érdeke, hogy Montenegró meg tudja védeni a  határait – magyarázta Szijjártó.

Szijjártó Péter kifejtette: a határok védelme érdekében a rendőrségi vezetők már meg is állapodtak abban, hogy 25 kilométernyi határkerítést biztosítanak Podgoricának azért, hogy a montenegrói–albán határ legsebezhetőbb szakaszát meg tudják védeni, és meg tudják állítani az illegális bevándorlási hullámot.

Szijjártó Péter és Milo Đukanović montenegrói államfő (Fotó: MTI)

Szijjártó Péter és Milo Đukanović montenegrói államfő (Fotó: MTI)

Szijjártó Péter felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország számára kiemelt biztonsági fenyegetést jelentene, ha egy újra meginduló bevándorlási hullámnál az első akadályt a magyar–szerb, illetve a magyar–horvát határon felépített kerítés jelentené. Magyarország érdeke, hogy a nyugat-balkáni kormányok minél stabilabbak és minél elkötelezettebbek legyenek, olyanok vezessék az országokat, „akik hajlandóak megvédeni a saját határaikat is, mert ha ez így van, akkor meg tudjuk őrizni a stabilitást a Nyugat-Balkánon, és nem a magyar déli határ lesz az első védvonal, amely megvédi részben Magyarországot, részben pedig Európát” – szögezte le.

A miniszter hangsúlyozta: a montenegróiak továbbra is számíthatnak Magyarország elkötelezett támogatására nemcsak az európai integrációs folyamatukban, hanem a határvédelmi intézkedéseik során is. Magyarország kész minden segítséget megadni Montenegrónak – de a többi érintett országnak is – annak érdekében, hogy megvédje saját déli határát – tette hozzá. Emlékeztetett arra, hogy Budapest eddig is megadott minden segítséget azoknak az országoknak, amelyek ezt kérték, Macedóniában például harmincfős váltásokban szolgálnak a rendőrök a macedón–görög határszakaszon, korábban pedig Szerbiának és Szlovéniának is segítettek.