XXIII. TÉLI OLIMPIA, PJONGCSANG

Megvan az első magyar arany!

A rövid pályás gyorskorcsolyázó váltó olimpiai csúccsal nyert - Nevena Ignjatović 14. az alpesi összetettben – Az USA lányai a hokitorna bajnokai – Marcel Hirscher helyezetlen műlesiklásban
Magyarok a dobogó tetején! (Fotó: MTI)

Sporttörténelmi nap volt a tegnapi a magyarok számára. A pjongcsangi ötkarikáson megszületett az első aranyérem a téli olimpiákon. Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Knoch Viktor és Burján Csaba neve aranybetűkkel kerül fel a magyar sport sikerlistájára, hisz tegnap a váltó döntőjében nagyszerű versenyzéssel szerezték meg az első helyet, maguk mögé utasítva a kínai, a kanadai és a dél-koreai legénységet. Ez lett a magyarok hetedik érme a téli olimpiákon, korábban két ezüst- és négy bronzérem volt a mérleg.

A tegnapi döntő nagy csatát ígért és hozott is. Az 5000 méteres távon sok fordulat történt, amikor azonban az egyik koreai fiú kicsúszott, már biztos volt az érem, utolsó emberként pedig Liu Shaoling Sándor nagyot repesztett, hat tizeddel siklott be a célba a kínai előtt, s mint kiderült, a magyarok új olimpiai csúccsal nyerték el a mindenképpen megérdemelt aranyérmet.

Liu Shaolin Sándor egyéniben az 500-as távon is próbálkozott, az elődöntőben azonban csoportjában harmadik lett, majd megnyerte a B döntőt, ami összesítésben az 5. helyet jelenti.

Balról jobbra: Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor, a győztes magyar válogatott tagjai a férfi 5000 méteres váltó rövid pályás gyorskorcsolya-versenyének eredményhirdetésén a Kangnung Jégcsarnokban (Fotó: MTI)

Alpesi sízésben lebonyolították az utolsó két egyéni számot is, és már csak a holnapi csapatverseny maradt hátra. Nagy meglepetés történt a férfi műlesiklásban, hisz a világ legjobbja, az osztrák Marcel Hirscher, majd legkomolyabb vetélytársa, a norvég Henrik Kristoffersen is betlizett, így az aranyat a svéd veterán Andre Myhrer szerezte meg a váratlan második svájci Ramon Zenhaeusern előtt. Női összetettben sem várt fejlemény a svájci Michelle Gisin diadala, noha tavaly második volt a vb-n. Gisin mögött az esélyesebbnek vélt Mikaela Shiffrin és Wendy Holdener léptek a dobogóra, míg Nevena Ignjatović a 14. helyen a szerbiaiak minden idők legjobb téli olimpiai eredményét jegyezte.

Izgalmas volt a női hokidöntő is, amelyben már ötödször a négyszeres címvédő Kanada és az 1998-as bajnoki címe után három ezüstöt és egy bronzot nyert USA mérkőztek. Rendes játékidőben 2:2 volt az eredmény, a hosszabbítás után is maradt a döntetlen, ezért büntetőket lőttek. Az ötös sorozatokban két-két gól született, végül az amerikai Jocelyne Lamoureux-Davidson talált be Shannon Szabados kapujába.

Említést érdemel még a hódeszka női ugrásversenye, amelyben a világbajnok osztrák Anna Gasser felülmúlta a címvédő amerikai Jamie Andersont.