2024. április 24., szerda

Boris Johnson: Nagy-Britannia elkötelezett az iráni atomalku mellett

Nagy-Britannia elkötelezett az iráni atomprogramról szóló 2015-ös nemzetközi megállapodás fenntartása mellett - hangsúlyozta szombaton Teheránban a brit külügyminiszter.

Boris Johnson kétnapos látogatásra érkezett az iráni fővárosba, ahol szombaton megbeszélést folytatott iráni kollégájával. Szorgalmazta a kétoldalú együttműködés szorosabbra fűzését, ezen belül is a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok bővítését, és kiemelte a regionális és a nemzetközi jelentőségű ügyekben való együttműködés fontosságát is - tudósított a félhivatalos ISNA iráni hírügynökség a találkozóról.

Boris Johnson népes tárgyalódelegáció élén érkezett Iránba, hogy javítsa a két ország kapcsolatait, és találkozik Haszán Róháni elnökkel is. 2011-ben Irán - válaszul arra, hogy Nagy-Britannia büntetőintézkedéseket foganatosított az iráni jegybankkal szemben - beszüntette a magas szintű diplomáciai kapcsolattartást Londonnal. Miután iráni diákok megrohanták a brit nagykövetséget, az európai ország kivonta diplomatáit az országból, és ugyanerre kérte Teheránt. A teheráni brit és a londoni iráni nagykövetség 2015-ben nyitotta meg újra a kapuit.

Johnson látogatásának kiemelt célja egy Iránban bebörtönzött brit-iráni állampolgár ügyének rendezése is. A külügyminiszter novemberben olyan szerencsétlen kijelentéseket tett, amelyek után az elítélt nő ellen az iráni hatóságok újból vádat emeltek.

Nazanin Zaghari-Ratcliffe, a Thomson Reuters Alapítvány Londonban élő programigazgatója tavaly tavasszal utazott Iránba kislányával családlátogatásra, ám amikor vissza akart térni Londonba, a teheráni repülőtéren őrizetbe vették, majd az iráni rendszer megdöntésére tett kísérlet vádjával öt év börtönbüntetésre ítélték, és azóta is a teheráni Evin börtönben tartják fogva.

Johnson novemberi elszólásával, miszerint tudomása szerint Nazanin Zaghari-Ratcliffe "újságírói tanfolyamot tartott" Iránban, gyakorlatilag megcáfolta a család és a munkáltató egybehangzó álláspontját, amely szerint a nő kizárólag családlátogatás céljából utazott Iránba.