2024. április 23., kedd

Tücsök a kenyérben

A hagyományosnál fehérjedúsabb kenyeret kezdenek mától forgalmazni Finnországban. Nem lenne ebben semmi különös, ha nem tücsköket tartalmazó veknikről lenne szó.

Egy-egy sirkkaleipä (tücsökkenyér) mintegy 70 porrá őrölt házi tücsköt tartalmaz, a cipók rovartartalma 3 százalék. A tücsköket hollandiai farmokon tenyésztik, de helyi termelőket is szeretnének bevonni.

A világ első rovartartalmú kenyerét az egyik legnagyobb finn élelmiszeripari vállalat, a Fazer 11 áruházi látványpékségében árusítják. A finnek nyitottak az újdonságokra – indokolta a rovarkenyér forgalomba hozatalát Markus Hellström, a cég kenyér- és péksüteményrészlegének igazgatója, aki azonban hangsúlyozta, a termék kifejlesztésénél a fő szempont „az ízletesség és a frissesség” volt.

Egy észak-európai országokban végzett felmérés szerint a finnek a legnyitottabbak a rovaralapú ételek iránt – mondta Juhani Sibakov, a Fazer innovációs igazgatója, aki szerint roppant finom, ropogós terméket sikerült előállítani. Hangsúlyozta azt is, hogy a bogaras kenyér jó proteinforrás, továbbá jótékony hatású zsírsavakat, kalciumot, vasat és B12-vitamint tartalmaz. Talán ezzel is magyarázható, hogy a szokásos 2-3 euró helyett a tücsökkenyér darabját 4 euróért árusítják.

A gyártó megjegyezte, hogy egyelőre nem áll rendelkezésre elegendő tücsökliszt ahhoz, hogy az újdonságot az egész országban forgalmazzák, de a cél az, hogy előbb-utóbb a Fazer mind a 47 pékségében kapható legyen a tücsökkenyér.

A finn törvények november 1-je óta engedélyezik rovarok árusítását étkezési célra. Rovartartalmú ételek öt másik európai ország szupermarketjeiben lelhetők fel: Belgiumban, Dániában, Hollandiában, Nagy-Britanniában és Svájcban. Svájcban a Coop áruházlánc szeptemberben dobott piacra rovarból készült hamburgert és húsgolyót.

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) támogatja a rovarok étkezési célú felhasználását, mondván, egészséges, magas protein- és ásványianyag-tartalmú táplálékról van szó, amelynek az előállítása is környezetkímélő. ENSZ-adatok szerint egyébként a világon 2 milliárd ember fogyaszt rovart, az ehető fajok száma meghaladja az 1900-at.

Európában a rovartartalmú ételek érdekelhetik a gluténérzékenyeket és azokat, akik napi életvitelükben is kímélnék a természeti környezetet, mivel a rovarfarmok kevesebb földet, vizet és takarmányt igényelnek, mint a hagyományos állattenyésztés.