2024. április 24., szerda

Van akinek jár, van akinek nem

Uniós szóvivő: A bizottság kész megvizsgálni a migrációs kiadások támogatására érkező kéréseket

Az Európai Bizottság kész megvizsgálni, ha a migrációs nyomás okozta megnövekedett kiadások miatt újabb segítségre irányuló kérés érkezik – közölte hétfői brüsszeli sajtótájékoztatóján Natasha Bertaud bizottsági szóvivő.

Újságírói kérdésre válaszolva Bertaud elmondta, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Orbán Viktor magyar miniszterelnök között folyatott levélváltásban a bizottság elnöke leszögezte, hogy az Európai Unió már jelentős összegű támogatást nyújtott Magyarországnak a migrációs nyomás okozta kiadások, beleértve az Unió külső határait jelentő magyar déli határszakasz védelme megnövekedett költségének támogatására is.

Ha bármilyen, újabb segítségre irányuló kérés érkezik, az uniós bizottság „örömmel” megvizsgálja azt, de ez idáig nem érkezett ilyen kérelem – mondta a szóvivő.

Orbán Viktor szeptember elején írt levelet Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, azt kérve, hogy a brüsszeli testület 50 százalékban járuljon hozzá a magyar határvédelmi költségekhez.

„A magyar álláspont szerint legfőbb ideje, hogy az európai szolidaritás a határvédelem ügyében a gyakorlatban is érvényesüljön. (.) Mi úgy tartanánk méltányosnak, hogy a hazánk számára eddig költségként felmerült 270 milliárd forintnyi (883,2 millió euró) terhet felerészben az Európai Unió, felerészben pedig Magyarország viselje” – fogalmazott a magyar miniszterelnök.

Mindeddig nem érkezett pozitív válasz erre a magyar kérésre, ellenben tegnapi hír, hogy az Európai Unió 4 millió eurós (mintegy 1,2 milliárd forint) sürgősségi segély folyósításáról döntött a Szerbiában tartózkodó menekültek megsegítésére.

Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint az uniós támogatás az országban tartózkodó több ezer menekült téli időszakban jelentkező alapvető szükségleteinek kiadásait fogja fedezni. A hétfőn elfogadott támogatással immáron mintegy 80 millió euró értékű uniós támogatásban részesült Szerbia 2015 óta a migrációs nyomás okozta többletkiadásainak enyhítésére – közölték.