2024. április 23., kedd

Magyarország nemzetközi fórumokhoz fordul

Szijjártó Péter: Az a kötelességünk, hogy megvédjük a magyar embereket!

Az a kötelességünk, hogy megvédjük a magyar embereket, éljenek Magyarországon, a határon túl, vagy akár több ezer kilométerre – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.

Szijjártó Péter és Teodor Melescanu román külügyminiszter Tallinban, akivel egyetértenek az ukrán oktatási törvény elítélésében, de vitájuk van a marosvásárhelyi katolikus gimnázium ügyében (Fotó: MTI)

Szijjártó Péter és Teodor Melescanu román külügyminiszter Tallinban, akivel egyetértenek az ukrán oktatási törvény elítélésében, de vitájuk van a marosvásárhelyi katolikus gimnázium ügyében (Fotó: MTI)

A tárca vezetője közölte: telefonon egyeztetett Brenzovics Lászlóval, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökével a további lépésekről az ukrán oktatási törvény ügyében. Tájékoztatása szerint hétfőn a helyzetet ismertető és intézkedést sürgető levélben fordul az EBESZ főtitkárához, az EBESZ nemzeti kisebbségi főbiztosához és soros elnökéhez. Hasonló módon sürget intézkedést az ENSZ emberi jogi főbiztosánál, az ET főtitkáránál, valamint az Unió szomszédságpolitikáért és csatlakozási tárgyalásokért felelős biztosánál.

Rámutatott: minden nemzetközi intézményt fel kell használni annak érdekében, hogy a „gyalázatos” törvénymódosítás ne léphessen életbe. Az elmúlt több mint fél évben minden egyes magyar–ukrán kétoldalú tárgyalás fő napirendi pontja az ukrajnai törvénymódosítások voltak, beleértve az oktatási, az állampolgársági és a nyelvtörvényeket egyaránt – mondta Szijjártó Péter.

Kérdésre közölte: a témáról hétvégén egyeztetett négy külügyminiszterrel Tallinban, az uniós tárcavezetők információs találkozóján is. Emellett a keleti partnerség külügyminiszterei előtt is felhozta hangsúlyosan a kérdést. Kitért arra is, most következik az emberi jogi tanács ülése, ahol véleményt mond az ENSZ testülete, és ott határozottan fellépnek Ukrajna elítélése érdekében.

TÁMOGATÁS A MAROSVÁSÁRHELYI ISKOLAÜGYBEN

Szijjártó Péter beszámolt arról is, hogy hétfőn egyeztetett Kelemen Hunorral, a RMDSZ elnökével és Jakubinyi György érsekkel a marosvásárhelyi katolikus iskola ügyében. Szavai szerint kétségtelenül pozitívan kell értékelni a román kormányfő és a vezető román kormánypárt elnökének hozzáállását, intézkedéseit, de látni kell, hogy ezek nyomán azt sikerült elérni, hogy a katolikus magyar iskola diákjai a jövőben is magyar iskolába járhatnak, de az iskola gyakorlatilag megszűnt.

Ezt nyilván nem tekinthetik úgy, hogy akkor „ez az ügy most el van intézve” – mondta.

Kiemelte: a magyar iskola fennmaradásának kérdése kizárólag a román hatóságokon múlik. Amíg a kérdés nem rendeződik véglegesen, Magyarország továbbra sem tudja támogatni Románia OECD-tagságát – jelezte Szijjártó Péter, aki kitért arra is, a kérdés az elmúlt évek valamennyi román–magyar kontaktusában napirenden szerepelt.

EVAKUÁLJÁK A SAINT MARTINBAN REKEDT MAGYAROKAT

A külgazdasági és külügyminiszter azt is közölte, hogy utasítást adott az Irma hurrikán által sújtott Saint Martin szigetén tartózkodó magyar állampolgárok mielőbbi evakuálására. Kifejtette: összesen kilenc magyar állampolgárról tudnak, alapvetően párokról.

Valamennyien szeretnék elhagyni a szigetet – tette hozzá a miniszter.

Szijjártó Péter elmondta: a holland és az amerikai válságközponttal folyamatosan kapcsolatban állnak, de azok egyelőre saját polgáraik mentésével vannak elfoglalva.

A BEVÁNDORLÁSPOLITIKA NEM VÁLTOZIK

Szólt a hétvégi, egyes bevándorláspárti politikusok nyilatkozatairól is. A miniszter úgy reagált: „kár a gőzért”, akármilyen nemzetközi nyomást is próbálnak Magyarországra helyezni, a magyar kormány nem fog változtatni bevándorláspolitikáján. Továbbra is rossz és veszélyes dolognak tartják az illegális bevándorlást és a kötelező betelepítési kvóták bevezetését.

Továbbra is kitartanak azon jogi álláspontjuk mellett, hogy az Európai Bíróság döntése Magyarországot jelenleg semmire sem kötelezi, arra pláne nem, hogy elkezdje befogadni az illegális bevándorlókat – mondta Szijjártó Péter.

Megjegyezte: látják, nagyon sok európai politikus aggódik a jogállamiságért, az illegális bevándorlókért, itt lenne az ideje, hogy a már Európában lévő emberekért, például a nemzeti kisebbségekért is elkezdjenek aggódni.