2024. április 24., szerda

Újra pusztító kibertámadás terjed a világon

A leginkább érintett országok: Ukrajna, Oroszország, India, és Nagy-Britannia

Vírusos hackertámadás ért kedden számos ukrajnai pénzintézetet, köztük a magyar OTP ottani leánybankját is, valamint a kereskedelmi és az állami szektor több szolgáltatóvállalatát - jelentette az UNIAN ukrán hírügynökség. Oroszországban is ismeretesek hasonló jelentések.

A vezető olajtermelő, a Rosznyeft is nagy cybertámadásról számolt be. Az Egyesült Királyságban a világ egyik legnagyobb hirdetési vállalata, a WPP jelentette, hogy számítógépes rendszerét feltételezhetően cybertámadás érte. A svájci kormányzati informatikai ügynökség szerint a leginkább érintett országok: Ukrajna, Oroszország, India, és Nagy-Britannia. 

Szakértők szerint a mostani támadáshullámért felelős vírus nagyon hasonlóan van felépítve, és hasonlóan működik, mint a Petya (vagy Petrwrap), annak egy változata lehet. Az eredeti vírust még 2015 végén fejlesztették, azt alakították át. A BBC-nek nyilatkozó szakértő szerint a kártevőt az elmúlt 12 hónapban fórumokon árulták 28 dollárért.

A jelentések szerint a Petya ugyanúgy zárolja a gépeken lévő fájlokat, és 300 dolláros váltságdíjat követel azok feloldásáért. Ráadsául a WannaCryhoz hasonlóan ugyanazt a Windows sérülékenységet, és az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) EternalBlue exploitját használja ki – erősítette meg a Symantec IT-biztonsági cég.

MÁR GLOBÁLIS 

Globális méreteket kezd ölteni az Oroszországban és Ukrajnában kitört zsarolóvírus-fertőzés a Kaspersky Lab orosz kiberbiztonsági vállalat jelentése szerint.

A korábban szintén globális méretűvé vált WannaCry zsarolóvírus-fertőzéshez hasonlóan Oroszország és Ukrajna után már szerte Európából érkeznek jelentések számítógépes hálózatok leállásáról több iparágban is, beleértve az energiaipart, a közlekedési-szállítási és pénzügyi rendszereket.
A jelentések alapján arra lehet következtetni, hogy a mostani zsarolóvírus-fertőzést ugyanazzal az EternalBlue kiberfegyverrel terjesztik, ami az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség, az NSA eszköztárából szivárgott ki, és a WannaCry elterjedéséért is felelős volt.
A WannaCry zsarolóvírus május elején rövid idő alatt több mint 150 országban fertőzött meg számítógépeket.
A mostani fertőzés hullám az első jelentések szerint a már ismert Petya zsarolóvírust terjeszti, de egyes beszámolók alapján a zsarolóvírusok egy újabb, még nem azonosított változatról is szó lehet.

UKRAJNÁBAN JELENT MEG ELŐSZÖR

A 112.ua ukrán hírportál szerint a vírus gyorsan terjed, már mintegy 30 bank rendszerét fertőzte meg Ukrajnában, és a Boriszpil nemzetközi repülőtér rendszerét is megtámadta. A repülőtér sajtószolgálata közölte, hogy a rendkívüli helyzet miatt egyes járatok fel- és leszállása késhet.

Az UNIAN szerint a Petya néven ismert zsarolóvírus támadta meg az ukrajnai rendszereket.
Az ukrán jegybank honlapján közölte, hogy az érintett bankoknál emiatt nehézségekbe ütközik ügyfeleik kiszolgálása.
A pénzintézeteken kívül az elsők között érte hackertámadás a Kijevenergo energiaszolgáltató, az Ukrtelekom telefonos és internetszolgáltató és a Nova Posta csomagküldő szolgáltató cégek internetes oldalait. A Kijevenergo vállalatnál a támadás miatt a nap végéig leállították a számítógépeket. Az internetes hálózatok vírusfertőzésének hírét az ukrán rendőrség kiberbűnözés elleni osztályának vezetője is megerősítette. Szavai szerint a kiberrendőrség munkatársai már kiérkeztek az állami Oscsadbankhoz és az Ukrtelekomhoz, hogy a helyszínen segítsenek a támadás elhárításában és a rendszerek működőképessé tételében.
Később ukrán sajtóorgánumok közölték, hogy a támadás átterjedt a leállított csernobili atomerőmű számítógépes hálózatára is, ami miatt a létesítmény honlapja nem elérhető. Az ukrán belügyminisztériumnál óvintézkedésként leállították a honlap elérését.
Olekszandr Turcsinov, az államfő alá rendelt, befolyásos ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács vezetője kijelentette, hogy a vírus előzetes vizsgálatai alapján Oroszország áll a kibertámadás mögött. Elmondta, hogy azok az állami intézmények, amelyek megfogadták a kiberbiztonsággal foglalkozó állami koordinációs központ ajánlását, és biztonságos hozzáférési csomópontot telepítettek a rendszerükbe, ellenálltak a vírusfertőzésnek.
Volodimir Hrojszman ukrán miniszterelnök Facebook-oldalán meggyőződését fejezte ki, hogy az eddig példa nélküli méretű hackertámadást rövid időn belül elhárítják Ukrajnában, az elkövetőket pedig felderítik.