2024. április 16., kedd
LABDARÚGÁS – VB-SELEJTEZŐK

Storck: Vállalom a felelősséget

Történelmi magyar vereség Andorrában

„Már az első tíz percben érezni lehetett, hogy valami nincs rendben. Próbáltunk változtatni, cserélni, meccs közben módosítani, és bár voltak lehetőségeink, ígéretes helyzetet nem tudtunk kialakítani az andorrai kapu előtt” – kezdte értékelését Bernd Storck szövetségi kapitány, miután Magyarország történelmi 1:0-s vereséget szenvedett a FIFA-világranglisa 203. helyén álló andorrai válogatott otthonában.

Marc Rebes, a kis pireneusi ország Santa Coloma csapatának csatára szerezte a 26. percben egy beívelés utáni ügyes fejessel a gólt, amely történetének legnagyobb sikeréhez vezette Andorra válogatottját, egyben megpecsételte a bizonytalanul, ötlettelenül támadó és rendezetlenül védekező magyar csapat sorsát. Storck mester számos nagynevű játékost hagyott ki a keretből, és a kezdő tizenegyben – sokak kritikáját kiváltva – mindössze egy csatárt alkalmazott, az első válogatott-tétmérkőzésén szereplő Eppel Mártont. A magyarok gólképtelensége azonban sokkal inkább tulajdonítható a középpálya teljes fásultságának, a gyors széljáték hiányának, valamint annak, hogy a foggal-körömmel harcoló, többségükben külföldi ötödik-hatodik-hetedik ligákban edződő amatőr andorraiak fizikailag fölénybe kerültek a világranglistán 32. magyarokkal szemben.

„Nem keresek kifogásokat, az nem én lennék, nem a stílusom. Az tény, hogy a fiataljainknak rengeteget kell tanulniuk – és hol lehet nemzetközi rutint szerezni? Sokan jól játszottak a klubjukban, de egy világbajnoki selejtező, lám, még itt, Andorrában is teljesen más szint. Enyém a felelősség, én állítottam össze a keretet, és én hiszek ezekben a srácokban” – nyilatkozta Storck szomorúan. A magyar válogatott vereségével – habár eddig sem volt sok esély rá – teljesen egyértelművé vált, hogy nem jut ki a jövő évi oroszországi világbajnokságra. A magyarok vereségével egy időben Portugália és Svájc egyaránt hozta a kötelezőt, Magyarország így 8 ponttal marad le a rájátszást biztosító második helyről.

Andorra–Magyarország 1:0 (1:0)

Andorra la Vella, Nemzeti Stadion. Vezette: Kalogeropulosz (görög). Góllövő: Rebés a 26. percben.

Andorra: J. Gómes, C. Rubio, Llovera, Lima, San Nicolás, Vales, Rebés, Clemente (Riera, 83.), Pujol (J. Ayala, 88.), A. Martínez, Aláez (Maneiro, 68.). Szövetségi kapitány: Koldo Álvarez.

Magyarország: Gulácsi, Bese, Vinícus, Lang (Balogh N., 56.), Tóth B., Nagy Á., Dzsudzsák, Kleinheisler, Stieber Z. (Nagy D., 21.), Gyurcsó (Sallai R., 71.), Eppel. Szövetségi kapitány: Bernd Storck.

B csoport: Andorra–Magyarország 1:0, Feröer–Svájc 0:2, Lettország–Portugália 0:3.

1. Svájc 6 6 0 0 12:4 18

2. Portugália 6 5 0 1 22:3 15

3. Magyarország 6 2 1 3 8:7 7

4. Feröer 6 1 2 3 2:10 5

5. Andorra 6 1 1 4 2:13 4

6. Lettország 6 1 0 5 2:12 3

A következő forduló (augusztus 31-én): Magyarország–Lettország, Portugália–Feröer, Svájc–Andorra.

A CSOPORT

Svédország meglepte a franciákat

Svédország átvette az A csoport vezetését, miután hazai pályán 2:1-re verte az eddig éllovas és veretlen Franciaországot. A mérkőzést eldöntő gólt a középpályás Toivonen szerezte a hosszabbítás harmadik percében, miután Hugo Lloris, a gallok kapusa könnyelműen sétált ki a tizenhatosból, és gyengén passzolt a középpálya irányába. Toivonen első szándékból lőtte meg a félpályáról a labdát, és Lloris kapus már nem érte el a feje felett a háló felé zúgó labdát. A franciák találatát Giroud lőtte, de a svédek Durmaz révén még a szünet előtt egalizálni tudtak. A hatos többi találkozóján Hollandia Luxemburgot, Fehéroroszország pedig Bulgáriát verte hazai pályán.

A csoport: Svédország–Franciaország 2:1, Hollandia–Luxemburg 5:0, Fehéroroszország–Bulgária 2:1.

1. Svédország 6 4 1 1 12:4 13

2. Franciaország 6 4 1 1 11:5 13

3. Hollandia 6 3 1 2 13:6 10

4. Bulgária 6 3 0 3 9:12 9

5. Fehéroroszország 6 1 2 3 4:11 5

6. Luxemburg 6 0 1 5 6:17 1

A következő forduló (augusztus 31-én): Bulgária–Svédország, Franciaország–Hollandia, Luxemburg–Fehéroroszország.

C CSOPORT

Hetet vágott Németország

Az elvárásoknak megfelelően a hibátlan német válogatott megszórta gólokkal San Marino együttesét a C csoportban. Joachim Löw igazi tartalékos kerettel állt fel a sereghajtó törpeállam ellen, ennek ellenére az első pillanattól beindult a germán helyzet- és gólgyártás. A 26 lövésig eljutó németek a 11. percben szerezték első találatukat, és a 85. percben utolsó, hetedik góljukat a mesterhármast jegyző Wagner révén.

A csoportban kellemes meglepetést okozó északírek ezúttal Azerbajdzsánt gyűrték le idegenben minimális eredménnyel, magabiztosan őrizve második helyüket, Norvégia és Csehország pedig a skandináv országban játszott 1:1-es döntetlent.

C csoport: Németország–San Marino 7:0, Azerbajdzsán–Észak-Írország 0:1, Norvégia–Csehország 1:1.

1. Németország 6 6 0 0 27:1 18

2. Észak-Írország 6 4 1 1 11:2 13

3. Csehország 6 2 3 1 9:5 9

4. Azerbajdzsán 6 2 1 3 3:9 7

5. Norvégia 6 1 1 4 6:10 4

6. San Marino 6 0 0 6 1:30 0

A következő forduló (szeptember 1-jén): Csehország–Németország, San Marino–Észak-Írország, Norvégia–Azerbajdzsán.

E CSOPORT

Lewandowski mesterhármasa

A lengyel csapat mindhárom gólját Robert Lewandowski, a Bayern München klasszis csatára szerezte a Románia elleni találkozón. A gólvágó kétszer talált be tizenegyesből, egyszer pedig Zieliński szögletét fejelte a kapu alsó sarkába. A románok szépítő gólját Stancu jegyezte 3:0-s lengyel vezetésnél.

Lewandowskiék mögött nagy csata zajlik a csoportban a pótselejtezős második pozícióért Montenegró és Dánia között, mindkét csapat magabiztos győzelmet aratott a 6. fordulóban.

E csoport: Lengyelország–Románia 3:1, Montenegró–Örményország 4:1, Kazahsztán–Dánia 1:3.

1. Lengyelország 6 5 1 0 15:7 16

2. Montenegró 6 3 1 2 14:7 10

3. Dánia 6 3 1 2 10:6 10

4. Románia 6 1 3 2 7:7 6

5. Örményország 6 2 0 4 7:14 6

6. Kazahsztán 6 0 2 4 4:16 2

A következő forduló (szeptember 1-jén): Dánia–Lengyelország, Kazahsztán–Montenegró, Románia–Örményország.

F CSOPORT

Gólözön a skót–angol hajrájában

Valódi parádéval zárult a brit derbi, a Skócia–Anglia összecsapás az F csoportban. A fiatal és lendületes angolok uralta mérkőzés végig nagy iramban zajlott, ennek ellenére a 70. percig nem született találat, amikor Alex Oxlade-Chamberlain tört be kiválóan jobbról a hazaiak tizenhatosába, és ballal a rövid felsőbe tüzelt. A záró percek aztán felejthetetlen pillanatokat hoztak: a kiváló ballábas szabadrúgáslövő Griffiths három perc alatt két húszméteres pontrúgást vágott Joe Hart kapujába, a 90. percre megfordítva a rangadót. A slusszpoént aztán Harry Kane szállította a hosszabbítás 3. percében, amikor egy félpályás beívelést vágott közelről a skótok kapujába.

F csoport: Skócia–Anglia 2:2, Litvánia–Szlovákia 1:2, Szlovénia–Málta 2:0.

1. Anglia 6 4 2 0 10:2 14

2. Szlovákia 6 4 0 2 12:4 12

3. Szlovénia 6 3 2 1 6:3 11

4. Skócia 6 2 2 2 9:10 8

5. Litvánia 6 1 2 3 6:11 5

6. Málta 6 0 0 6 2:15 0

A következő forduló (szeptember 1-jén): Málta–Anglia, Szlovákia–Szlovénia, Litvánia–Skócia.

H CSOPORT

Bosnyák–görög versenyfutás

Gól nélküli döntetlent játszott a zenicai Bilino Polje Stadionban a bosnyák és a görög válogatott, a mérkőzés tétje az volt, hogy melyik csapat tudja látótávolságon belül tartani az éllovas belgákat. A küzdelemből végül épp az Észtországban vendégeskedő Martinez mester fiai kerültek ki győztesen, hiszen az üldözők remijével egy időben ők Mertens és Chadli góljaival simán begyűjtötték a három pontot a kis balti országban. A belgák négy körrel a csoportkör vége előtt ugyanennyi egységgel járnak a veretlen, de harmadik döntetlenjüket játszó görögök előtt. A csoport utolsó összecsapásán Ciprus második győzelmét szerezte Gibraltár otthonában.

H csoport: Észtország–Belgium 0:2, Bosznia-Hercegovina–Görögország 0:0, Gibraltár–Ciprus 1:2.

1. Belgium 6 5 1 0 24:2 16

2. Görögország 6 3 3 0 10:3 12

3. Bosznia és H. 6 3 2 1 13:5 11

4. Ciprus 6 2 1 3 5:9 7

5. Észtország 6 1 1 4 5:17 4

6. Gibraltár 6 0 0 6 3:24 0

A következő forduló (augusztus 31-én): Belgium–Gibraltár, Görögország–Észtország, Ciprus–Bosznia-Hercegovina.