2024. április 19., péntek

Ember-disznó kimérát hoztak létre tudósok

Az ember-disznó kiméra nevét a görög mitológiában ismert lény, a részben kecske, részben kígyó és részben oroszlán lény, a kiméra után kapta és az első, bizonyítottan élő példa arra, hogy egy emberi-állati DNS-kombináció is képes egy nem-emberi embrióban kifejlődni.

A tudósok emberi őssejteket fecskendeztek disznóembriókba, melyeket aztán az anyadisznókba ültettek vissza. Az emberi őssejtek ezután fejlődési stádiumba léptek, és képessé váltak rá, hogy bármilyen emberi szervvé növesszék őket, reményt adva ezzel a kutatóknak, hogy a jövőben teljes szerveket és emberi szöveteket is létre tudjanak hozni, így kiváltva a szervadományozást.

Fotó: Beta

Fotó: Beta

A Salk Institute-ben dolgozó tudósok dolga nem volt könnyű, ahogy azt a Cell magazinban közölt tudományos értekezésükben maguk is elismerik, leírva, hogy a folyamat komplikált volt és eleinte kevés sikerrel kecsegtetett.

A 2075 beültetett embrióból csak 186 fejlődött ki sikeresen. Mindehhez hozzátartozik, hogy a tudósok csak a 28. hétig engedték növekedni az embriókat.

Eddigre az embriókból vett minták alapján már látni lehetett, hogy az emberi sejtek növekedése ugyanúgy beindult, mint a disznósejteké – igaz, sokkal kisebb arányban. A tudósok szerint azonban nem elvetemült gondolat azt remélni, hogy hamarosan minden ezredik, sőt, akár minden századik disznósejtre jut egy emberi sejt.

PATKÁNYBAN NÖVESZTETTÉK KI EGY EGÉR HASNYÁLMIRIGYÉT

Egy, a fentitől teljesen elkülönült tanulmányban, melyet a Nature-ben publikáltak a héten, kutatók olyan génmodifikációról írtak, mely lehetővé teszi, hogy olyan növekedési ütemet diktáljanak a szervek növekedésének, amilyet ők akarnak.

Kísérletükben egy patkányban növesztettek hasnyálmirigyet oly módon, hogy egy egér őssejtjeit fecskendezték be, melyek kitöltötték a két faj közötti genetikai különbséget, és így sikerült egy egér hsnyálmirigyét kifejleszteni egy patkányban.

Ezt ezután eltávolították a patkányból, és beültették egy egérbe, hogy kezeljék annak cukorbetegségét.

A két módszer kidolgozása és további fejlesztése, hogy később esetleg ötvözzék őket, jelenleg is tart.