2024. április 25., csütörtök

A német kormány tavaly több mint 20 milliárd eurót költött a menekültügyre

A német szövetségi kormány 21,7 milliárd eurót fordított 2016-ban a menekültügyre a pénzügyminisztérium pénteki adatai szerint.

A pénz nagyjából egyharmadát, 7,1 milliárd eurót nem Németországban költötték el, hanem a menekülés okainak felszámolását célzó erőfeszítésekre és a hazájuk térségében élő menekültek támogatására fordították, például az EU-Törökország menekültügyi megállapodás és a Szíria megsegítésére szervezett tavaly februári londoni adományozói konferencia révén indított programok keretében.

A Németországban elköltött mintegy 14,6 milliárd euró legnagyobb részét - 9,3 milliárd eurót - a menedékkérők és menekültek ellátásáért felelős tartományok és helyi önkormányzatok támogatására fordították. A tárca kimutatása szerint a harmadik legnagyobb tétel a társadalmi beilleszkedést segítő programok költsége volt, erre a területre 2,1 milliárd euró jutott.

A menekültügyre fordított állami kiadások "hatalmas konjunktúra-élénkítő programot" jelentenek - mondta a Bild című lapnak Ferdinand Fichtner, a berlini DIW gazdaságkutató intézet (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) elemzője, aki szerint a pénz mintegy 90 százaléka a gazdaságba került, például a menedékkérők, menekültek által élelmiszerre vagy lakbérre fordított kiadások révén.

A menekültügy 21,7 milliárd eurós forrásigénye miatt nem kellett megszorításokat bevezetni vagy más területről átcsoportosítani forrásokat, és a menekültválság folytatódásának ellenére ismét többlettel zárt az államháztartás: 311,2 milliárd euró kiadás mellett 317,4 milliárd euró bevétel keletkezett, a többlet így 6,2 milliárd eurót tett ki.

A pénzügyminisztérium tervei szerint az idén 21,3 milliárd eurót fordítanak a menekültügyre.

A szövetségi belügyminisztérium adatai szerint 280 ezer menedékkérő érkezett 2016-ban Németországba, ez alig egyharmada a 2015-ös 890 ezernek.