2024. március 28., csütörtök

Trump beváltotta ígéretét

Az amerikai kormány kivonul a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból

Donald Trump hétfőn aláírta azt az elnöki rendeletet, amelynek értelmében az Egyesült Államok kivonul a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból (TPP).

Az elnöki rendelettel Donald Trump a választási kampányban tett egyik ígéretét váltja valóra. Ezzel az Egyesült Államok elhagyja a csendes-óceáni térség 12 országát összefogó szabadkereskedelmi együttműködést, amely a világ ilyen jellegű legnagyobb társulása lett volna. Így – a világ első számú gazdasága nélkül – már nem valószínű a létrejötte.

Az aláírás után Trump leszögezte: a TPP felmondása „nagyszerű hír az amerikai dolgozó emberek számára”.

Az Obama-kormányzat éveken keresztül tárgyalt a megállapodásról, amelyet Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr, az Egyesült Államok és Vietnám képviselői 2016. február 4-én Aucklandben írták alá. A TPP jövője azonban kérdésessé vált, miután Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást, mivel kampányában többször is hangoztatta, hogy mihamarabb felmondja azt, mert inkább kétoldalú megállapodásokat kötne a TPP helyett.

A TPP-megállapodás életbe lépésének az a feltétele, hogy minden ország ratifikálja, vagy két évvel az aláírás utánig legalább az aláírók együttes hazai össztermékének (GDP) 85 százalékát adó országok emeljék be azt hazai jogrendjükbe.

Utóbbi feltétel azt jelenti, hogy az Egyesült Államok nélkül nem jöhet létre a szabadkereskedelmi övezet, ugyanis a 12 ország együttes GDP-jének 60 százalékát az amerikai gazdaság állítja elő – számolt be az elnöki döntés következményeiről az MTI újságírója.

Abe Sindzo, japán miniszterelnök – aki a TPP nagy támogatója – a minap leszögezte: a TPP-nek az Egyesült Államok nélkül semmi értelme.

A szabadkereskedelmi megállapodás 12 ország 800 millió lakosát és a világgazdaság 40 százalékát foglalta volna magában, a világkereskedelemben való részesedése pedig elérte volna a 25,9 százalékot.

Korábban közölt elemzői vélemények szerint, ha nem lép életbe a megállapodás, várhatóan felértékelődik Kína szerepe a csendes-óceáni térség kereskedelmének alakításában.

JUTALOM A MARADÓKNAK, BÜNTETÉS A TÁVOZÓKNAK

Az Ovális Irodában tartott ceremónián az amerikai elnök más rendeleteket is aláírt, köztük azt, amely

munkaerő-felvételi tilalmat rendel el a szövetségi adminisztratív munkahelyekre.

Az új amerikai kormányzat tanulmányozza annak a lehetőségét, hogy jelentősen csökkenti a középosztály és a vállalkozások adóját – jelentette be Donald Trump amerikai elnök, amikor hétfőn, első munkanapján fogadta több amerikai nagyvállalat vezetőjét a Fehér Házban.

„Egyetlen dolog, amit tenniük kell, hogy maradnak. Ne hagyják el az országot! Ne bocsássák el a dolgozóikat az Egyesült Államokban!” – hangoztatta Trump, akinek a gazdasági protekcionizmus ígéretével kampányolva sikerült a munkáját elveszített, lecsúszó középosztályba tartozó amerikai választók szavazatainak jelentős részét elnyernie.

Donald Trump azt mondta, hogy „komoly mértékben tervezzük csökkenteni az adót a középosztály és a vállalkozások számára, a jelenlegi 35 százalékról mintegy 15–20 százalékra” – tájékoztatott hírügynökségi anyagok alapján a találkozóról az MTI.

Az amerikai elnök ugyanakkor arra figyelmeztette az amerikai ipar képviselőit, hogy „büntetésben” lesz részük, ha határon kívülre helyezik a termelésüket.

A pénteken beiktatott amerikai elnök hétfői első munkanapján arról is szólt, hogy a kormány „75 százalékkal, vagy talán még ennél is nagyobb mértékben” akarja csökkenteni a gazdasági szabályozók számát.

ESÉLY A NÉMET GAZDASÁGNAK?

Sigmar Gabriel német alkancellár és gazdasági miniszter szerint a német ipar kihasználhatja azokat a kereskedelmi lehetőségeket Ázsiában és Dél-Amerikában, amelyek az Egyesült Államok gazdasági protekcionizmusa miatt nyílnának meg, miután Donald Trump aláírta az elnöki rendeletet, amelynek értelmében az Egyesült Államok kivonul a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból – közölte tegnap az alkancellárral interjút készítő német üzleti lap, a Handelsblatt.

„Ha Trump háborút kezd Ázsiával és Dél-Amerikával, ez lehetőségeket fog megnyitni előttünk” – fogalmazott Sigmar Gabriel, aki szerdán jelentette be a Stern című hírmagazinban, hogy a várakozásokkal ellentétben nem vállalja a kancellárjelöltséget, így nem ő lesz Angela Merkel kihívója a szeptember 24-re kiírt szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson.