2024. április 25., csütörtök

Kisebbségvédelem és gazdaságserkentés

Deli Andor: Kisebbségi szempontból elégedettek lehetünk a szerbiai országjelentéssel

A Szerbiára vonatkozó 2016-os országjelentés tervezetével foglalkozott mai ülésén az Európai Parlament külügyi bizottsága. David McAllister német EP-képviselő, a szerbiai országjelentés néppárti felelőse az ülésen elmondta, hogy a jelentés elismerően szól az elmúlt év politikai és gazdasági eredményeiről, viszont rámutat olyan területekre is, ahol szükséges a magasabb fokú jogi- és politikai harmonizáció.

Deli Andor, néppárti fideszes vajdasági európai parlamenti képviselő szerint építő jellegű kritikaként szolgál a tagjelölt országok számára az integrációs folyamatban minden egyes országjelentés, melynek célja rámutatni azokra a kérdésekre és problémákra, ahol szükséges politikai vagy jogi lépéseket tenni. A napirenden szereplő jelentéssel kapcsolatban Deli annak kisebbségügyi és gazdasági aspektusait emelte ki.

Deli Andor az Európa Kollégiumban

Deli Andor az Európa Kollégiumban

– Mint vajdasági származású képviselő, kiemelt figyelemmel követem a szerbiai országjelentést és igyekszem eredményesen hozzájárulni annak kidolgozásához. Kisebbségi szempontból elégedettek lehetünk, hiszen a jelentéstervezet külön bekezdésben foglalkozik a kisebbségek jogaival és azok védelmével, s részben már tartalmazza a számunkra jelentős témaköröket, tehát jó alapot ad arra, hogy módosító indítványaimmal kiegészítsem őket. A vajdasági magyar közösséget érintő kérdésekben jó együttműködés alakult ki Budapest és Belgrád között, ezért a magyar kormány következetesen támogatja Szerbiát európai útján – emelte ki a néppárti politikus a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.

Mint közölte, az idei évben célul tűzte ki, hogy a kisebbségi mellett gazdasági irányultságú javaslatokkal is hozzájáruljon a jelentés kidolgozásához, főleg a kis- és középvállalkozásokra összpontosítva.

– A kis- és középvállalkozások képezik a gazdasági fejlődés alapját és a munkanélküliség csökkentéséhez is nagyban hozzájárulnak, ezért ösztönözni szeretném a szerb kormányt és az uniós intézményeket, hogy kiemelt figyelmet szenteljenek nekik. Vajdaság és a vajdasági magyarság gazdasági megerősödéseshez is e vállalkozások járulhatnak hozzá legnagyobb mértékben. Fontos kérdésnek tartom továbbá az EU-s befektetések láthatóvá tételét a szerbiai polgárok körében, hiszen az unió az egyik legnagyobb befektető az országban, ám a közvéleményt sokszor erről nem tájékoztatják kellő mértékben – húzta alá Deli Andor.

Az országjelentés kidolgozása a módosító indítványok leadásával, majd azok tárgyalásával folytatódik február hónap folyamán, a végleges szöveg elfogadása pedig a márciusi plenáris ülésen várható.