2024. április 26., péntek

Szolid ütemben nő Közép-Kelet-Európa gazdasága

Szolid gazdasági növekedési ütemet könyvelhet el a legtöbb közép-kelet-európai és délkelet-európai gazdaság, Oroszországban mérséklődik a bruttó hazai termék zsugorodása, és lassan más szovjet utódállamok is maguk mögött hagyják a recessziót – áll az IMF térségi felmérésében.

A valutaalap szerdán közzétett tanulmánya szerint a magyar gazdaság növekedési üteme az idei 2 százalékról jövőre 2,5 százalékra gyorsul, a személyi fogyasztás mindkét évben 3,2 százalékkal emelkedik, a GDP-arányos államadósság pedig 75,3-ról 75,1 százalékra csökken. Az áruk és a szolgáltatások exportja az idén 6,4 százalékkal, jövőre pedig 6,3 százalékkal nő. A folyó fizetési mérleg aktívuma a GDP 4,9 százalékáról 2017-ben 4,6 százalékra csökken.
Az IMF úgy számítja, hogy az éves infláció Magyarországon az idei 0,4 százalékról jövőre 1,9 százalékra emelkedik, sőt 2017 végére eléri a 2,6 százalékot.
Az IMF azt prognosztizálja, hogy az öt közép-kelet-európai ország, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia gazdasága az idén 2,8 százalékkal, jövőre pedig 3 százalékkal bővül. A lengyel gazdaság növekedési üteme 3,1 százalékról 3,4 százalékra gyorsul, Szlovákiáé viszont 3,4-ről 3,3 százalékra lassul.
A jelenlegi növekedési rátákat azonban a FÁK tagországain kívül nehéz lesz fenntartani, noha a munkanélküliségi ráták a válság előtti szintre esnek, a reálbérek erősen emelkednek, a külgazdasági mérlegek pedig egészségesek. A termelékenység növekedésének lassúsága és a kedvezőtlen demográfiai folyamatok miatt viszont nehéz lesz megőrizni a mostani növekedési rátákat a külgazdasági egyensúly romlása nélkül. A Brexitnek egyelőre csak mérsékelt hatása volt, de tekintve az új EU–brit megállapodás körüli bizonytalanságot, hosszabb távú következményei nem világosak – áll az IMF jelentésében.