LABDARÚGÁS - VB-SELEJTEZŐ

Muslin: Ennél is lehet jobban!

Szerbia labdarúgó-válogatottja megszerezte első győzelmét a világbajnoki selejtezősorozatban, csütörtök este 3:0-ra nyert Kisinyovban (Chişinău) Moldova ellen. Miután a hatos másik két meccsén Wales 2:2-es döntetlent ért el Ausztriában, az írek pedig legyőzték 1:0-ra Grúziát, az az érdekes helyzet alakult ki a D csoportban, hogy négy csapat is – a walesiek, a szerbek, az osztrákok és az írek – négy ponttal a tarsolyában várja a vasárnapi harmadik fordulót.

A hazaiak kezdeti nyomásának ellenállt, majd remek játékkal rukkolt elő Slavoljub Muslin együttese Moldovában, de különösképpen a Southampton középpályása, Dušan Tadić volt elemében, aki két gólpasszal és egy góllal segítette Szerbiát. A 19. percben Alexandru Epureanutól csente el a labdát, majd a tizenhatosba érve Filip Kostićhoz passzolt, aki megszerezte a vezetést. Az előny birtokában felszabadultan játszott a vendégcsapat, lendületes akciókat vezetett, ami újabb gólt eredményezett a 37. percben, Tadić beadását Branislav Ivanović fejelte a hálóba. A második félidőben is a szerb válogatott dominált, és előnyét egy óra elteltével háromgólosra növelte, Tadić tette fel a koronát produkciójára – Aleksandar Kataival kényszerítőzött a tizenhatosban, zsebkendőnyi területen, majd bevette a moldovai kaput.

Szerbia a selejtezősorozat első fordulójában Írország ellen is vezetett, de ott nem tudta megtartani előnyét (2:2), a második körben viszont már összeszokottabb, olajozottabban működő együttes benyomását keltette, magabiztos védelemmel, kiválóan szűrő és kitűnően építkező középpályával, olykor látványos, de leginkább eredményes támadójátékkal.

A szövetségi kapitány azonban nem volt maradéktalanul elégedett a látottakkal, különösen az első negyedóra történéseit nem szeretné viszontlátni a jövőben: „A hozzáállás és a játék is jó volt, ez az első 10-15 percre nem igaz, amikor görcsösek voltak a fiúk, de a gól után minden kiváló lett. Nem vagyok felhőtlenül boldog, örök elégedetlen vagyok, mindig lehet jobban, meccsről meccsre”

– fogalmazott Muslin, aki arra is kitért, hogy ez a győzelem mindenesetre bátorító, visszaadja a csapat önbizalmát, és reméli, hogy bizonyos múltbéli traumák kiheveréséhez is hozzájárul.

A G csoport érdekessége, hogy két forduló után Albánia vezeti, mivel 2:0-ra diadalmaskodott Liechtensteinben, így hat pontnál jár, miután Olaszország Gianluigi Buffon elképesztő hibáját követően – mellérúgott a labdának – 1:1-es döntetlent játszott Spanyolországgal, a két gigász négy ponttal követi Giovanni De Biasi kiválasztottjait.

A legmeggyőzőbb teljesítményt Horvátország nyújtotta a csütörtöki játéknapon, Mario Mandžukić az első félidőben mesterhármasig jutott Koszovóban, a csapattársak pedig a második játékrészben termeltek ugyanennyi gólt, 6:0-s győzelemmel utazhattak haza. Szerbiához hasonlóan a horvátok is négy pontnál járnak, jobb gólkülönbségükkel vezetik is az I csoport küzdelmeit Izrael előtt. A koszovói mérkőzés azonban nem múlt el incidens nélkül, az albán és a horvát drukkerek egymást buzdítva énekelték, hogy Ubij Srbina (Öld meg a szerbet), amiért a két labdarúgó-szövetség jelentős – várhatóan pénzbeli – büntetésben részesül majd.

Folytatás az osztrákok ellen

A szerb csapatnak nem maradt sok ideje felkészülni következő selejtező meccsére, vasárnap 20.45-kor ugyanis már Belgrádban lép pályára Ausztria ellen. Óriási fegyvertény lenne egy osztrákokkal szemben kivívott győzelem, ráadásul három fordulót követően hárompontos előnyt biztosítana a csoport első két helyére pályázó három rivális közül legalább az egyikkel szemben. A múlt alapján Szerbia egyáltalán nem esélytelen a nyári Európa-bajnokságon leszereplő Ausztria ellen, a két csapat – illetve Szerbia jogelődjei – most találkozik 20. alkalommal, eddig az osztrákok szemszögéből negatív a mérleg, öt győzelem mellett négy döntetlent játszottak, és tízszer kaptak ki. Vb-selejtezősorozatban korábban egyszer futottak össze, a 2010-es világbajnokságot megelőzően idegenben 3:1-re, otthon 1:0-ra nyert Szerbia.

A Moldova elleni idegenbeli mérkőzés hőse, Dušan Tadić szerint tisztelik az osztrák csapatot, de hisznek saját csapatuk erejében is: „Hiszek az értékeinkben, habár ők is jó csapat, ott voltak az Eb-n. Ellenben ha rögtön a saját játékunkat játsszuk majd, tehát ha támadólag lépünk föl az elejétől, kedvező eredményt érhetünk el.”

Nemcsak Szerbiát láthatjuk a pályán a hétvégén, hat csoportban is mérkőzéseket rendeznek Európa-szerte, az érdekesebbek között van a C csoport rangadója, a németek és a csehek összecsapása, az E csoport slágermeccse, a Lengyelország–Dánia, de felettébb izgalmasnak ígérkezik az F csoportból a Szlovénia–Szlovákia mérkőzés, illetve az I csoportból az Izland–Törökország párharc is.

Vb-selejtezők, Európa, 2. forduló, szombat, C csoport: Azerbajdzsán–Norvégia (18.00), Németország–Csehország (Sportklub 1, Sport1), Észak-Írország–San Marino (20.45).

E csoport: Montenegró–Kazahsztán (Sportklub 1), Örményország–Románia (18.00, Sport2), Lengyelország–Dánia (20.45, Sportklub 2, Sport2).

F csoport: Anglia–Málta (18.00, Sportklub 2, Sport1), Skócia–Litvánia, Szlovénia–Szlovákia (20.45, Sportklub 3).

Vasárnap, D csoport: Wales–Grúzia (18.00, Sportklub 3), Moldova–Írország, Szerbia–Ausztria (20.45, RTS1).

G csoport: Izrael–Liechtenstein (18.00), Albánia–Spanyolország (Sportklub 3, Sport1), Macedónia–Olaszország (20.45, Sportklub 1, Sport2).

I csoport: Finnország–Horvátország (HRT2, Sportklub 1, Sport2), Ukrajna–Koszovó (18.00), Izland–Törökország (20.45).

Vb-selejtezők, Európa, 2. forduló, D csoport: Moldova–Szerbia 0:3 (Kostić 19., Ivanović 37., Tadić 59.), Ausztria–Wales 2:2 (Arnautović 28., 48., ill. Allen 2., Wimmer 45. – öngól), Írország–Grúzia 1:0 (Coleman 56.).